Wyszukaj zwierzaka

Wyżeł niemiecki krótkowłosy — najlepszy pies myśliwski rodem z Niemiec

Pies jest zaliczany do tak zwanej grupy wyżłów kontynentalnych. Przodkiem rasy był staroniemiecki wyżeł krótkowłosy, po którym obecny wzorzec dziedziczy idealny instynkt łowiecki. Psy uczestniczyły w polowaniach, a także podczas zestrzeliwania latającego ptactwa. Dopiero w XIX wieku ukazał się dokument pod tytułem „Księga hodowli wyżła niemieckiego krótkowłosego", która starannie opisywała wzorzec rasy i wpłynęła na zwiększenie jego hodowli.

Wygląd

To pies średniego wzrostu, którego wysokość dochodzi do 66 cm, natomiast średnia waga wynosi 30 kg. Sylwetka jest proporcjonalna. Ważne, aby długość tułowia przekraczała wysokość w kłębie. Kufa jest długa i mocna, co ułatwia odpowiednie noszenie zwierzyny. Zbyt krótka kufa jest wadą dyskwalifikującą. Kolorem oczu w największym stopniu pożądanym jest ciemny brąz. Chód wyżła jest pełen dumy. Szata jest krótka i sztywna, a zarazem błyszcząca. Maść jest z reguły biała z brązowymi cętkami lub odwrotnie.

Charakter

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to przede wszystkim zwinny pies, doskonale poruszający się w terenie, nawet w trudnych warunkach. Rasa ma wrodzoną umiejętność aportowania, która stanowi również jej naturalną potrzebę. Jak przystało na psy myśliwskie, wyżły są czujne i pracowite. Zawsze z entuzjazmem podchodzą do wykonywanych zadań i uprawiania sportu. Wyżeł niemiecki nie jest konfliktowy, co sprawia, że nie tylko akceptuje zwierzęta domowe, ale również doskonale się z nimi dogaduje.

Pielęgnacja i wychowanie

Pielęgnacja wyżła niemieckiego nie jest skomplikowana. Podstawą jest regularne szczotkowanie. Najlepiej sprawdzi się w tym celu gumowa szczotka. Dobrze jest również raz w tygodniu przemyć sierść wodą. Pozwoli to na usunięcie z niej zanieczyszczeń, na które wyżły niemieckie są szczególnie narażone ze względu na zamiłowanie do polowań. Ważne jest również sprawdzanie uszu oraz kontrola stanu opuszek i pazurów, które niejednokrotnie ulegają osłabieniu na skutek wzmożonej pracy w terenie. Wyżeł niemiecki krótkowłosy zdecydowanie nie nadaje się do życia w bloku. Najistotniejszy dla rasy jest ruch oraz wszelkiego rodzaju aktywność. Jeśli nie zapewnimy pupilowi tej rasy odpowiednio dużej przestrzeni, musimy się liczyć z tym, że będzie on znudzony i stanie się niezdyscyplinowany. Wyżeł niemiecki prawie w ogóle nie choruje. Jest to jedna z ras, której czystość jest skrupulatnie przestrzegana, dlatego psy tej rasy nie są zagrożone chorobami genetycznymi.

Ciekawostka

Instynkt łowiecki u wyżłów jest tak silny, że psy polują na własną łapę, dlatego istotne jest zaspokojenie potrzeb zgodnych z ich myśliwską naturą już od najmłodszych lat.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej