Wyszukaj zwierzaka

Cairn Terrier

Lojalny towarzysz rodziny, ciekawy, asertywny i lubiący wesoły tryb życia. To właśnie pies tej rasy odegrał w ekranizacji Czarnoksiężnika z Krainy OZ, przyjaciela Dorotki – czworonoga o imieniu Toto. W rzeczywistości, Cairn Terrier to idealny wybór dla osoby, która szuka lojalnego przyjaciela, otwartego na wyzwania i przygody.

Mały i uroczy, ale też energiczny Cairn Terrier nie spędzi życia na kanapie

Ten żywiołowy pies, zgodnie ze swoją naturą będzie chętnie kopał i węszył, polował na małe zwierzątka i z czujnością strażnika podchodził do obcych. O wiele łatwiej przystosowuje się do życia z innymi zwierzętami, niż jego inni  kuzyni z rodziny terrierów.

Wygląd

Ten krótkonożny terrier może mieć od 28 do 31 cm wysokości i ważyć ok. 6-8 kilogramów. Gęsta sierść składa się z miękkiego i krótkiego podszerstka oraz twardego i obfitego włosa okrywowego. Sztywna sierść Cairna ma właściwości wodoodporne. Niewielkie, stojące uszy i ogon naturalnie skierowany do góry nadają psu zawadiackiego uroku. Cairn występuje w kolorach: czarnym, podpalanym, piaskowym, pręgowanym i srebrnym.

Charakter

Żywiołowe, wszystkiego ciekawe Cairny Terriery to idealne psy dla aktywnych rodzin. Lubią spontaniczne spacery, gry i zabawy. Nie odpowiada im tryb życia psa kanapowego, a ograniczanie możliwości do ruchu może zaburzyć jego zrównoważony rozwój. Mocno przywiązują się do właściciela, obserwują jego zachowanie i szukają sposobności, aby wspólnie z nim uczestniczyć w codziennych aktywnościach. Uparte,  jak przystało na terriery, dobrze reagują na umiejętny trening i chętnie się uczą. Zabłąkany w ogrodzie dziki gryzoń czy nawet domowy chomik, może paść ofiarą, stworzonego do polowań Cairna. Może nerwowo reagować na zaczepki małych dzieci, poważnie podchodzi do swoich zabawek i jedzenia, których będzie agresywnie bronic. Jak większość terrierów, Cairn uwielbia chwalić się swoim głosem. Szczeka dużo i z każdego powodu.

Pielęgnacja i wychowanie

Gęsta i sztywna sierść Cairnów Terrierów wymaga regularnego szczotkowania i przycinania. Spotykane wśród tej rasy choroby to problemy z oczami (zaćma) i skórą oraz stawami. Aktywny wypoczynek można mu zapewnić ciekawymi zabawami i grami w pomieszczeniu lub niewielkim ogródku, chociaż pies chętnie skorzysta z większej przestrzeni. Ciekawska natura tych psów może zachęcić ich do niepożądanego eksplorowania, dlatego warto zadbać o ogrodzenie posesji oraz uważać na spacerach. Wczesny trening przywoływania oraz respektowania domowych zasad przyczyni się do szczęśliwego życia psa i dumy właściciela.

Ciekawostka

Cairn Terrier w obecnej postaci to pies wywodzący się z XIX wiecznej Szkocji. Jednak jego przodkowie już w XVI wieku pracowali m.in. w kamieniołomach wyłapując szczury i wydry. Kuzyn Białego Terriera Szkockiego, jest obecnie rodzinnym psem dla aktywnych osób oraz doskonałym psem wystawowym.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej