Wyszukaj zwierzaka

Chart Afgański

Jedna z najstarszych czystych ras – Chart Afgański (ang. Afghan Hound) prezentuje doskonałe umiejętności gończe, ale także elegancję i szlachetność.

 Chart Afgański – królewski wygląd i szczenięcy wigor

 Charty Afgańskie to psy niezależne, czarujące, o arystokratycznym wyglądzie. Jednocześnie ich naturalny instynkt sprawia, że psy tej rasy uwielbiają wdawać się w niepożądane przez właściciela pościgi, a także są skore do wygłupów. Wykorzystywane są jako psy myśliwskie, coraz częściej domowe, ale również wyścigowe – mogą osiągnąć prędkość równą rasowym koniom wyścigowym - nawet 40km/h..

Wygląd

Jak większość chartów, psy te są wysokie i szczupłe. Mają od 68 do 73 centymetrów wysokości (suki odpowiednio 5 cm mniej) i mogą ważyć od 20 do 25 kilogramów w przypadku samców, a od 15 do 20 kg, w przypadku suk. Ich charakterystyczna długa i jedwabista sierść składa się z włosa okalającego szyję, głowę, boki i nogi charta. Wydłużony łeb psa zdobi grzywka, a ogon jest sprężysty, krótki w stosunku do reszty ciała, a przy końcu zawinięty w pierścień. Umaszczenie psa może być różne. Bardzo często spotykana jest u Chartów Afgańskich czarna kufa. Falujące futro ma za zadanie zapewniać ciepło psu w jego pierwotnym, chłodnym klimacie górzystego Afganistanu.

Charakter

Charty Afgańskie to psy o żywym usposobieniu. Jak przystało na charty – bieganie i ruch to ich żywioł. Nie będą przejmować się zasadami ruchu drogowego, kiedy zapragną ścigać przebiegającego po drugiej stronie ulicy kota. Są bardzo niezależne i trudne do ułożenia, ale nie jest to niemożliwe. Tolerują inne zwierzęta, jednak lubią dominować w grupie. Mogą być dobrymi psami rodzinnymi, także w domach, gdzie są małe dzieci. Są silną i odporną na choroby rasą, jednocześnie bardzo wrażliwą na ból. Mogą skamleć przy najmniejszych obrażeniach.

Pielęgnacja i wychowanie

Jogging, wyścigi czy aportowanie to dobra forma aktywności dla chartów, umożliwiająca rozładowanie drzemiącej w nich energii. Wymagają doświadczonego trenera i szkoleń od najmłodszych lat. Warto skorzystać z oferty przedszkoli dla szczeniaków oraz osobistego trenera, który nie tylko wprowadzi psa na właściwe tory, ale także przekaże właścicielom najlepsze sposoby na udaną współpracę z pupilem.

Będąca powodem do zachwytów i dumy właścicieli sierść Charta Afgańskiego wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Co najmniej dwa razy w tygodniu należy delikatnie wyczesywać długi włos psa, aby zminimalizować kołtunienie się sierści. Jakość sierści zachowamy dzięki regularnym kąpielom z odżywkami do tego typu włosa. Sierść Charta Afgańskiego nie powinna być przycinana. Charty posiadają delikatną skórę i mają niski próg bólu. Mogą źle reagować na środki znieczulające. Są także podane na alergie. Dlatego zarówno pielęgnacja, jak i zabiegi weterynaryjne powinny być wykonywane przez osobę doświadczoną i cierpliwą.

Ciekawostka

Chart Afgański to jedna z najstarszych znanych ras psów. Jej historia zaczyna się na długo przed wynalezieniem pisma pisanego, więc trudno określić dokładne miejsce i czas powstania rasy. Pies zawitał do Europu w XIX wieku, a na początku wieku XX był najbardziej popularną rasą wśród brytyjskiej arystokracji. Chart Afgański był także ulubionym psem Pabla Picasso, artysty znanego z zamiłowania do rasowych psów. Przyjaciel malarza wabił się Kabul i często pojawiał się w jego obrazach.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej