Wyszukaj zwierzaka

Gończy Hamiltona (Hamiltonstövare)

Psy, które jak wskazuje nazwa, idealnie odnajdują się w warunkach łowieckich. Czujne psy o doskonałym węchu, umiejętnie tropią i zaganiają zwierzynę. Swoją nazwę zawdzięczają szwedzkiemu hrabiemu Adolfowi Hamiltonowi, który jest uważany za ojca rasy.

Potomek Fouxhunda i Harriera

Gończy Hamiltona to efekt krzyżówki brytyjskich gończych z psami niemieckimi i kurlandzkimi. Połączenie okazało się sukcesem, a pierwszą parę psów zaprezentowano na wystawie w 1885 roku. Najwięcej przedstawicieli tej rasy znajduje się w Szwecji oraz w Wielkiej Brytanii.

Wygląd

Gończy Hamiltona ma sportową i silną budowę ciała. Krótka i sztywna, dobrze przylegająca do skóry sierść w okresie zimowym gęstnieje. Umaszczenie tricolor łączy w sobie kolor rudy, biały i czarny. Idealna wysokość psa to 57 cm, a dla suki 53cm. Gończy ze Szwecji powinien ważyć od 23 do 27 kilogramów. Rasa charakteryzuje się łagodnym, ciemnobrązowym spojrzeniem, czarnym siodłem na grzbiecie i białą strzałką. To bardzo odporne na warunki atmosferyczne zwierzęta. Doskonale znoszą spacery w śniegu, preferują skandynawski klimat.

Charakter

Gończy Hamiltona to wesoła, łagodna, przyjazna i posłuszna rasa. Pies oczekuje od właściciela komend i wytycznych, można go łatwo i skutecznie trenować, uwielbia też beztroskie zabawy i pieszczoty. To świetny towarzysz rodziny i małych dzieci.  Ufnie i radośnie wita obcych ludzi, skacząc i okazując radość nieustannym machaniem ogona. Duża ilość nagłej i wzmożonej uwagi oraz przychodzący do domu goście mogą wprawić Gończego Hamiltona w stan euforii. Toleruje inne zwierzęta, ale jego myśliwska natura może skłonić go do niepożądanych wędrówek lub ataków np. na króliki. Nie sprawdzi się w roli stróża i obrońcy. Stworzony do życia w cieplej i wesołej rodzinie.

Pielęgnacja i wychowanie

Pies nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Regularne szczotkowanie i podstawowa higiena (uszy, pazury) jest w zupełności wystarczająca. Bardzo odporny na choroby, najczęściej umiera ze starości. Dobrze jest trenować psa pod kątem wyciszania się i zachowania dystansu. Jak większość psów myśliwskich uwielbia ruch i potrzebuje do tego przestrzeni oraz towarzystwa konsekwentnego i cierpliwego opiekuna, który będzie dbał o fizyczną stymulację psa.

Ciekawostka

Gończy Hamiltona posiada, w odróżnieniu od większości innych psów myśliwskich, specyficzny sposób zaganiania zwierzyny. Poluje samotnie lub w parach, okrąża cel, a następnie zagania go w stronę człowieka – myśliwego.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej