Wyszukaj zwierzaka

Podenco z Ibizy

Pies zakwalifikowany do pierwotnych psów myśliwskich. Korzenie jego przodków sięgają starożytnego Egiptu oraz Cesarstwa Rzymskiego. W czasach nowożytnych był cenionym łowcą królików i małych zwierząt na terenie Francji oraz Hiszpanii. Obecnie, to przede wszystkim inteligentny i charyzmatyczny pies domowy z silnie rozwiniętym poczuciem niezależności.

Podenco z Ibizy – samodzielny, lojalny, radosny

Z wyglądu dostojny i srogi Podenco z Ibizy potrafi zachować szczenięcy wigor przez długie lata. Nazywany jest zamiennie Ogarem z Ibizy.

Wygląd

Sprężysty i silny pies o smukłej szyi, szpiczastych uszach osadzonych w linii oczu i długich nogach. Uszy Psa Podenco są wyjątkowo elastyczne. Pies może nimi poruszać w różnych kierunkach w zależności od nastroju. Krótka sierść może mieć szorstki lub gładki włos. Umaszczenie z reguły jest rude lub płowe z białymi wstawkami na łapach, brzuchu,szyi i głowie. Może osiągnąć wysokość do 72 cm przy stosunkowo niewielkiej wadze do 22 kilogramów.

Charakter

Podenco z Ibizy mają mocno zakorzeniony instynkt łowcy. Dobrze poprowadzone przez trenera, potrafią świetnie współpracować, zachować ciszę i dać głos w odpowiednim momencie polowania. Są bardzo zwinne i doskonale radzą sobie na nierównym terenie. Mogą być agresywne i dominujące wobec innych psów, ale są łagodne i przyjazne w stosunku do ludzi, a  nawet małych dzieci. Uwielbiają beztroskie zabawy, lubią biegać i przebywać w otwartej przestrzeni. Są bardzo skoczne, dlatego warto zadbać o dobrze ogrodzona posesję. Ciekawy i zdeterminowany Ogar z Ibizy przeskoczy prawie 2 metrowy płot! Spacery po lesie, zabawy na plaży to dla nich prawdziwa dawka nie tylko potrzebnego ruchu, ale tez radości. Chętnie poddają się szkoleniu i są lojalne wobec opiekuna, ale wymagają wczesnego i fachowego szkolenia z zakresu socjalizacji i posłuszeństwa. Właścicieli wraz z rodziną traktują jak równych sobie, 'paczkę przyjaciół', jeśli odpowiednio nie wyszkoli się u nich hierarchii i posłuszeństwa. Przywiązują się do opiekuna, jednak nie oczekują jego nieustannej uwagi i pieszczot.

Pielęgnacja i wychowanie

Psy rasy Podenco z Ibizy dostosują się do mieszkania zarówno w dużych, jak i małych lokalach, jeśli tylko zapewni im się regularną stymulację fizyczną. Brak codziennych ćwiczeń i spacerów może doprowadzić do zachowań depresyjnych i destrukcyjnych. Te charyzmatyczne psy potrafią być wybredne dietetycznie, jednocześnie  uwielbiają same sięgać po przekąski, dlatego lepiej uważać co zostawia się na blatach i stołach. Preferują ciepły klimat, więc w zimne i deszczowe dni dobrze jest zapewnić im odzież ochronną. Niewielka ilość tkanki tłuszczowej i cienka skóra, mogą sprawić, że na twardym posłaniu psy nie będzie czuły się komfortowo. Warto zadbać o miękkie legowisko. Są łagodne i tolerancyjne wobec dzieci, chętnie bawią się wśród nich niczym szczenięta. Z uwagi jednak na ich wielkość i siłę, dobrze jest zachować ostrożność w obecności małych dzieci. Rasa nie jest podatna na choroby, ale zdarzają się przypadki dysplazji stawów, zaćmy i problemy neurologiczne. Płaszcz psa wymaga cotygodniowego szczotkowania, w celu usunięcia liniejącej sierści. Dobrze jest zadbać o regularne mycie zębów psa.

Ciekawostka

Podenco z Ibizy to rzadka rasa, a ci , którzy marzą o posiadaniu tego psa muszą liczyć że pies szybko przywiązuje się do właściciela.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej