Wyszukaj zwierzaka

Jack Russell Terrier

Jack Russel Terrier to jeden z najwspanialszych psów rodzinnych. Uwielbiany na całym świecie, a najbardziej popularny w Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Australii, a także w Polsce. Psy tej rasy chętnie wybierane są przez podróżników, gdyż wytrwałe, cierpliwe i energiczne psy doskonale dopasowują się do nowych warunków i są wiernymi towarzyszami swoich opiekunów.

Jack Russell Terrier – pies uwielbiany przez kamery

Urok, radosny charakter i podatność na szkolenia sprawiają, że Jack Russell Terrier jest chętnie wybierany do psich ról, zarówno w filmach, jak i reklamach.  Możemy go zobaczyć m.in. w kultowej "Masce", familijnym filmie "Mój przyjaciel skip" oraz oscarowym dziele "Artysta". Celebryci również uwielbiają te terriery. Pies był faworytem Charlie Chaplina czy Audrey Hepburn. Obecnie znanym posiadaczem psa rasy Jack Russel Terrier jest m.in. Maria Carey, Donatella Versace czy Kate Hudson.

Wygląd

Jack Russel Terrier to niewielki, szczupły, silny i zwinny pies.  Jego wysokość waha się od 25 do 30 centymetrów, a prawidłowa waga psa to 5-6 kilogramów.  Gruba i elastyczna skóra psa pokryta jest szorstkim włosem. Umaszczenie to najczęściej brązowe i czarne łaty, naznaczenia na białej sierści. Spotykane są także całkiem białe psy tej rasy. Jack Russel Terrier nosi swój, proporcjonalny do długości ciała, ogon wyprostowany i skierowany do góry.

Charakter

Jack Russel Terrier, jak przystało na terriera, jest energicznym psem, który uwielbi aktywny wypoczynek. W niewielkim ciele mieszczą się niespożyte pokłady energii, które trzeba regulować codzienną dawką ćwiczeń i spacerów. To pies przyjazny dzieciom, budujący silną więź z opiekunem. Mimo niewielkiej postury może być psem stróżującym, bo każdy zbliżający się gość zostaje zaalarmowany intensywnym szczekaniem. Naturalny instynkt łowcy i ciekawość Jacka Russella może prowokować u niego chęć do niepożądanych wędrówek i wtykania nosa w każdą podejrzana dziurę. Uwielbia kopać i gonić małe zwierzęta. Nade wszystko Jack Russel jest radosnym i przyjaznym psem, który doskonale będzie pasował do aktywnej i wesołej rodziny. Pies uwielbia wyzwania i nowe przygody, dlatego chętnie czy się i jest podatny na treningi.

Pielęgnacja i wychowanie

Energiczne psy z silnie rozwiniętym instynktem łowcy wymagają wczesnego ułożenia i umiejętnej tresury. Psy rasy Jack Russel Terrier szybko się uczą, ale ujarzmienie ich porywczego usposobienia może udać się tylko dzięki cierpliwemu i systematycznemu treningowi.  Zostawienie ich samemu sobie może spowodować destrukcyjne i nadpobudliwe zachowania. Aportowanie, a także elementy agility to aktywności, które spodobają się tym terrierom. Psy te rzadko chorują, a spotykane u nich genetyczne choroby to zwichnięcie rzepki kolanowej, głuchota (u białych terrierów) czy luksacja soczewki oka. 

Ciekawostka

Jack Russel Terrier jest blisko spokrewniony z nieco większym Parson Russel Terrierem. Obie rasy były kształtowane przez tego samego hodowcę – Johna Russella, do celów myśliwskich, szczególnie do polowań na lisy. Psy miały za zadanie wybawić cel z nory.

Współcześnie wciąż korzysta się z pomocy tych terrierów podczas polowań lub odganiania szczurów od gospodarstw.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej