Wyszukaj zwierzaka

Jamnik

Niemiecka rasa psa gończego o wyjątkowym talencie myśliwskim. Hodowany był na potrzeby polowania na zwierzęta ryjące nory, jak borsuki czy lisy. Ten mały pies zaskakuje siłą, werwą i upartym charakterem.

Jamnik – w trzech odsłonach

Jamnik może być krótkowłosy, długowłosy lub szorstkowłosy. Ten pierwszy jest pierwowzorem i oryginalnym jamnikiem, jaki pojawił się już w średniowiecznych Niemczech. Obecnie, oprócz zastosowań myśliwskich, psy te są chętnie pokazywane na wystawach. W zależności od odmiany, temperament i charakter jamników może być różny.

Wygląd

Jamniki mogą być miniaturowe i standardowe. Charakteryzują się długim tułowiem i krótkimi nogami. Mierzą od 17 do 25 cm wysokości. Standardowe Jamniki ważą nie więcej niż 10 kilogramów. Miniaturowe są nawet o połowę lżejsze. Ze względu na długość i rodzaj włosa Jamniki dzieli się na krótkowłose, długowłose i szorstkowłose.

Te ostatnie, bywają mylone z terrierami. Prawdopodobnie powstały w wyniku krzyżowania jamnika krótkowłosego z pinczerem lub terrierem szorstkowłosym.

Długowłosa odmiana tej rasy zawdzięcza swój płaszcz Cocker Spanielom. Jamniki te mają dłuższe od kuzynów uszy i opierzony ogon.

Natomiast jamniki krótkowłose to pierwotna postać niemieckich psów gończych. Najczęściej występujące umaszczenie Jamników to czarny podpalany, biały podpalany oraz szary z czarnym.

Charakter

Jamniki są wyjątkowymi psami o wysokiej inteligencji, doskonałych umiejętnościach łowieckich i dużym temperamencie. Długowłose Jamniki są najbardziej spokojna odmianą – posiadają odziedziczoną po spanielach szlachetność. Szorstkowłose zawdzięczają terrierom odwagę. Wszystkie natomiast uwielbiają gonić za ptakami, bawić się i... szczekać. Chociaż przywiązują się do opiekuna i domagają się pieszczot, wobec obcych zachowują dystans i mogą być nieufne. Niezależne i uparte Jamniki wymagają mocno stymulujących treningów i wczesnej socjalizacji. Bez odpowiedniego szkolenia i konsekwentnego opiekuna ich zachowanie może zdominować agresja. Nie jest to odpowiednia rasa dla małych dzieci, ponieważ mogą negatywnie  interpretować naturalną nieporadność maluchów, ich zaczepki, piski i płacz. Pod odpowiednim kierunkiem mogą stać się prawdziwym przyjacielem i stróżem rodziny.

Pielęgnacja i wychowanie

Jamniki, zwłaszcza krótkowłose i szorstkowłose, prawie w ogóle nie linieją i mogą marznąć zimą. Długowłose i szorstkowłose odmiany tych psów powinny być regularnie wyczesywane i poddane groomingowi. Odpowiedni trening sprawi, że pies wyrośnie na zrównoważonego i lojalnego czworonoga. Psy te są chętne do współpracy, ale ich szkolenie powinno być ciekawe i  stymulujące zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wymagają regularnych codziennych spacerów. Spotykane wśród Jamników choroby to: choroby kręgów i dyskopatia, Choroba Cushingsa czy epilepsja. Ze względu na ewentualne problemy z kręgosłupem nie powinno im się pozwalać skakać z wysokich miejsc. Legowisko Jamnika najlepiej ulokować przy podłożu. Można również zastosować rampę lub specjalne schodki dla psa, jeżeli Jamnik wyjątkowo lubi przebywać na kanapie czy innym, zbyt wysokim dla niego miejscu.

Ciekawostka

W 1972 roku, Jamnik został Olimpijską...maskotką. Trasa maratonu olimpijskiego nawiązywała do kształtu tego psa. Nic w tym dziwnego, ponieważ w latach 70' Jamniki brały udział w wyścigach psów w Australii oraz w Stanach Zjednoczonych. Mimo krótkich nóg, ich zwinność i duch wali.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej