Wyszukaj zwierzaka

Basset Hound

Basset Hound – towarzyski pies dla rodziny

Kuzyn ogara, Basset Hound, jak wiele ras myśliwskich lubi postawić na swoim, ale to także lojalny i wrażliwy na nastrój właściciela pies. I do tego mądry – niczym Droopy superdetektyw – słynny Basset z amerykańskich kreskówek.

Wygląd

Średniej wielkości pies, któtkonożny i jamnikowaty. Charakterystyczne dla tej rasy są bardzo długie opadające i miękkie w dotyku uszy oraz duże, luźne i ciężkie fafle. Długość Basseta wynosi więcej niż jego wzrost. Basset Hound może mierzyć od 33 do 38 centymetrów i ważyć od 18 do 33 kilogramów. Posiada krótki i gładki płaszcz, który często linieje. Umaszczenie zróżnicowane, ale najczęściej spotykane są brązowo- białe Bassety oraz tricolor. Sprężysty, gruby i długi ogon oraz mocne grube kończyny pomagają zachować psu zgrabność i równowagę.

Charakter

Basset Hound to przyjazna rodzinie i łagodna rasa. Mimo natury tropiciela, pies chętnie współpracuje z człowiekiem i dopasowuje się do jego nawyków i stylu życia. Basset może żyć w mieszkaniu, ale potrzebuje codziennych spacerów. Lubi poznawać nowe miejsca. To wprost idealny towarzysz wędrówek. Basset jest również uparty i niezależny, ale wczesny trening pomoże w nauczeniu psa odpowiednich nawyków i dyscypliny. Bassety uwielbiają pieszczoty, są wrażliwe i niczym barometr reagują na atmosferę w domu. Nawiązują silną więź z opiekunem, lubią towarzystwo innych, chętnie bawią się z dziećmi i są cierpliwe. Basset jest, jak przystało na psa myśliwego, odważny i mądry. Ufny wobec ludzi, potrafi stanąć w obronie tych, których kocha. Pozostawiony w domu na długo pies rasy Basset Hound niezwłocznie zasygnalizuje niezadowolenie i tęsknotę bardzo głośnym szczekaniem, które niesie się na dalekie dystanse.

Pielęgnacja i wychowanie

Bassety linieją i mają tłustą sierść, która wydziela charakterystyczny zapach. Kąpiel raz na tydzień może go zminimalizować, ale nie da się całkowicie wyeliminować tej cechy. Należy często szczotkować Basseta. Zminimalizuje to ilość zostawianego dookoła włosa. Warto zadbać o właściwe mycie długich uszu psa. Basset uwielbia jedzenie i jest prawdziwym łakomczuchem. Potrzebuje odpowiedzialnego właściciela, który będzie dbał o prawidłową wagę psa. Tendencja do otyłości może spowodować trudności w poruszaniu się i pokonywaniu nawet najmniejszych przeszkód. U rasy Basset Hound najczęściej spotykane choroby to jaskra, problemy skórne czy dysplazja łokcia.

Ciekawostka

Przodkowie tej rasy wywodzą się z XVI wiecznej Francji, ale krajem patronackim rasy jest Anglia. To tam krzyżowano, wymierającego dziś, Basseta Artois i Basseta Artezyjsko- Normandzkiego z psami rasy Bloodhound. Uwielbiający człowieka Basset był wykorzystywany z utworach kulturowych, jak filmy i bajki.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej