Wyszukaj zwierzaka

AIREDALE TERRIER

Król jest tylko jeden – Airedale Terrier

Ten wyjątkowy pies, nazywany jest też Królem Terierów,a swoje uznanie zawdzięcza nie tylko długim nogom czy dumnej postawie, ale przede wszystkim dobrze zrównoważonej - jak na terriera – osobowości.

Wygląd

Długo nożne i najwyższe z terrierów Airedale mogą mieć od 58 do 61 centymetrów wysokości i ważyć od 20 do 25 kilogramów. Ich postawa jest wyprostowana i dumna, budowa atletyczna, a ciało zwinne i sprężyste. Pies ma wąską i długą głowę o zarysie prostokąta, długą szyję i głęboką klatkę piersiową. Płaszcz psa tworzy szorstki i skręcony
włos oraz miękki podszerstek. Najczęściej występujące umaszczenie psa to czarne i
podpalane.

Charakter

Jak większość terrierów, Airedale cechuje się wyjątkową upartością. Jednocześnie, w odróżnieniu od innych psów z rodziny terrierów, jest najbardziej zrównoważony i podatny na współpracę z człowiekiem. Chętnie i szybko się uczy. Może obcować z dzieli i mniejszymi zwierzętami. To inteligenty pies, który będzie bronił swoich opiekunów. Uwielbia ruch i zabawę oraz stymulacje psychiczna. Umiejętności myśliwskie tego terriera można wykorzystać podczas treningu posłuszeństwa, tropienia itd.

Pielęgnacja i wychowanie

Airedale Terrier potrzebuje codziennej dawki ruchu, w postaci energicznego spaceru lub joggingu. Będzie chętnie aportował i tropił. Uwielbia też kąpiele w rzekach i jeziorach. Ograniczenie jego przestrzeni i brak regularnych ćwiczeń fizycznych może z ufnego i
lojalnego przyjaciela domu zrobić kapryśnego, nieszczęśliwego i upartego psa. Jest mądrym psem, który szybko pojmuje nowe sztuczki i komendy oraz zapamiętuje je na zawsze. Szkolenie warto jednak zacząć jak najwcześniej. Dużą zaleta Airedale Terriera jest minimalna ilość zrzucanej sierści. Wymaga jednak trymowania 1-2 razy w roku i regularnego czesania. Najczęściej spotykane u tej rasy choroby to problemy z okrężnicą i dysplazja stawów biodrowych oraz niedoczynność tarczycy.

Ciekawostka

Airedale Terriery zostały docenione przez armię oraz znane osobistości. Podczas I Wojny Światowej Brytyjczycy używali tych psów do tropienia zagubionych żołnierzy oraz dostarczania informacji. Pies tej rasy był również najsłynniejszym psem żyjącym kiedykolwiek w Białym Domu. Chodzi dokładnie o Laddie Boy a, ulubieńca byłego prezydenta USA, Warren Hardinga. Inny Airedale Terrier, o imieniu Duke, był również wiernym przyjacielem aktora Johna Wayna.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej