Wyszukaj zwierzaka

Dalmatyńczyk

Jedna z najbardziej znanych ras i to nie tylko dzięki kultowym filmom Disneya :) Pochodzący z Chorwacji pies, cieszy się ogromną popularnością wśród producentów reklam telewizyjnych i przewodników turystycznych. Zasłużył się również jako pies strażacki.

Czarno biały czy biało czarny? Sekret Dalmatyńczyka

Zdecydowanie Dalmatyńczyki są białe i tylko takie przychodzą na świat. Ich ciemne (czarne lub tzw. wątrobiane) liczne cętki pojawiają się we wczesnym wieku szczenięcym.

Wygląd

Dalmatyńczyk to duży i energiczny pies należący do grupy psów gończych. Jest typem wyżła. Mierzy w kłębie 58 do 61 centymetrów (suki są niższe o 3 centymetry) i waży od 22 do 25 kilogramów. Zwinne i zgrabne ciało Dalmatyńczyka niosą długie i silne łapy. Głowa osadzona na długiej, ale proporcjonalnej do reszty ciała szyi, ma wydłużoną kufę. Psy, które mają czarne cętki węszą czarnym nosem, a Dalmatyńczyki z brązowymi łatkami, mają nos czekoladowy. Ozdobiona mierzącymi od ok. 20 do 30 mm cętkami sierść jest krótka, twarda i przylegająca do ciała. Posturę psa można określić sportową elegancją.

Charakter

Dalmatyńczyki to ciekawe i żywotne psy. Są lojalne i przywiązane do człowieka, z którym żyją. Mogą być nieufne wobec obcych i niecierpliwe lub nieostrożne przy małych dzieciach. Są przyjazną rasą psów, które agresją mogą okazywać jedynie na strach. Wymaga obcowania z różnymi ludźmi oraz zwierzętami od szczenięcych lat, aby tolerował i dobrze czuł się w towarzystwie innych kiedy podrośnie. Bez aktywnej socjalizacji Dalmatyńczyk będzie próbował dominować i może mieć duże problemy z akceptacją innych psów oraz dzieci. Uwielbia ruch i potrzebuje go codziennie. Ciężko będzie mu żyć w mieszkaniu bez możliwości codziennego intensywnego rozruchu. Obiedance, regularny trening, jogging i intensywne spacery to idealne aktywności dla Dalmatyńczyka. Pies posiada ogromne pokłady energii i musi mieć możliwość dać
jej upust.

Pielęgnacja i wychowanie

Dalmatyńczyk to wspaniały, przyjazny i wierny pies dla aktywnych osób, które poświęcą czas na wczesne szkolenie psa oraz jego regularny trening. Potrzebuje codziennej dawki ruchu. Idealnie, jeśli są to sporty typu agility czy jogging. Psy te wymagają szczotkowania raz w tygodniu, a w okresie linienia (na wiosnę i jesień) raz dziennie. To niezbędne, aby usprawnić zrzucanie włosa oraz zminimalizować jego ilość na dywanach, poduszkach...wszędzie. Dalmatyńczyk, chociaż należy do długo żyjących psów ( nawet 14-16 lat!) może chorować na głuchotę oraz skręt żołądka. U tych psów warto zadbać o specjalną dietę z mniejszą ilością białka, które może powodować problemy z kwasem żołądkowym. Pamiętaj! Skonsultuj dobór karmy oraz dietę psa z weterynarzem.

Ciekawostka

Dalmatyńczyki były wykorzystywane w Stanach Zjednoczonych do pomocy strażakom. Jednym z ich zadań było sygnalizowanie szczekaniem toczącej się akcji ratunkowej zatrzymując ruch. Ich obecność w straży ma blisko 100 letnią tradycję. Obecnie służą raczej jako towarzysze i maskotki
strażaków.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej