Wyszukaj zwierzaka

Basset Gryfoński (Basset Griffon Vendeen)

Ten radosny i energiczny pies występuje w dwóch odmianach:
Grand oraz Petit. Psy różnią się wysokością w kłębie. Podobnie jak inne odmiany psów Basset, są to psy wnoszące pozytywną energię w życie właścicieli. W przeciwieństwie do nich, są najbardziej upartą odmianą Bassetów.

Basset Gryfoński – młody potomek Grand Griffon Vendeen

Basset Griffon to wyhodowana dopiero w latach 90' XIX wieku rasa. Pies ten w prostej linii pochodzi od psa Grand Griffon Vendeen. Jest jednym z 6 ras psów gończych, odmiany Basset pochodzących z Francji.

Wygląd

Typowe dla Bassetów długie ciało, wydłużona głowa i długie uszy występują zarówno i Grand Basseta, jak i Petit Basseta. Poza tym występują drobne różnice w wyglądzie ras, być może nie zauważalne dla amatora. Grand Basset Vendeen – wąskie i zawinięte do środka uszy, długa i dobrze umięśniona szyja, ogon sprężysty, gruby u nasady i noszony wysoko. Szorstka sierść o umaszczeniu dwu lub trzy kolorowym, piaskowe, czarne z białym, czarne podpalane. Petit Basset Vendeen – obfite brwi nie zasłaniające oczu, aksamitne i długie pokryte sierścią uszy, ogon nie tak gruby jak u wyższego krewniaka. Również mocna szyja i szorstka sierść. Dopuszczalne umaszczenia sierści to biały z naznaczeniami w czarne łaty, podpalanymi, rudymi oraz tricolor.

Charakter

Zarówno Grand Basset, jak i Petit Basset są najszybszymi z Bassetów i mają niezwykle mocno rozwinięty instynkt łowiecki. Przeznaczeniem tych psów było polowanie na króliki czy lisy. Do dzisiaj psy tej rasy towarzyszą człowiekowi w polowaniu, gdyż są doskonałymi psami gończymi. Ich łagodne usposobienie, cierpliwość wobec dzieci, brak zachowań agresywnych, lojalność wobec opiekuna, elastyczność i umiejętność dopasowania się do nowych warunków oraz entuzjazm i wytrwałość, sprawiają, że wydaje się być idealnym psem rodzinnym. Warto jednak pamiętać o tym, że jak większość psów myśliwskich, i te Bassety są wyjątkowo uparte oraz niezależne. Chętnie powędrują za ciekawym zapachem, więc lepiej pilnować, aby posesja była ogrodzona. Uwielbiają i potrzebują aktywności fizycznej. Zabawy i sporty psie polegające na aportowaniu, tropieniu czy zaganianiu są dla nich idealne. Grand i Petit Basset Gryfoński uwielbia pływać, biegać i węszyć.

Pielęgnacja i wychowanie

Basset Gryfoński Vendeen, zarówno odmiana Grand, jak i Petit posiada szorstką i twardą sierść wymagająca regularnego podcinania, groomingu i czesania. Codzienne, energiczne spacery są niezbędne w przypadku wszystkich Bassetów. Dobrze zrobi im tez możliwość
eksplorowania przydomowego ogrodu. Basset Gryfoński chętnie będzie uczestniczył wtropieniu i zabawach typu aportowanie. Pozostawiony na długo sam może donośnie szczekać Jest to pies towarzyski, czujny i chętny do wędrówek. Właściciel powinien mieć
to na uwadze decydując się na uroczego Basseta.

Ciekawostka

Nazwa Basseta Gryfońskiego jest bardzo prosta do wyjaśnienia.
 

  • Basset od francuskiego „bas” - oznacza 'niski'
  •  Griffon – od przodka Grand Gryfona
  •  Vendeen od obszaru we Francji, z której wywodzi się rasa

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej