Wyszukaj zwierzaka

Basset Bretoński (fr. Basset Fauve de Bretagne)

Basset Bretoński to pochodzący z Francji pies tropiący, idealny dla osób, które lubią przebywać na świeżym powietrzu i nie unikają aktywnych form spędzania czasu. Rasa ma ponad 200 – letniątradycję.

Basset Bretoński – wierny, radosny i szybki

Lojalne i pogodne psy rasy Basset Bretoński to wymarzeni kompanii turystów i biegaczy. Uwielbiają ruch, zabawę i odkrywanie nowych terenów. Są cenieni za wyjątkową szybkość izwinność. Były wykorzystywane i dalej są cenione za spryt podczas polowań w kilkuosobowych zespołach.

Wygląd

Basset Bretoński to mały i długi pies o złotej, szorstkiej i krótkiej sierści. Posiada gruby ogon i uszy, które kończą się na wysokości nosa. Sierść opływa całe ciało psa, w tym kufę i silne łapy. Ma wydłużoną głowę, czarny nos i bystre spojrzenie. Mierzy od 32 do 38 centymetrów i waży ok. 16-18 kilogramów.

Charakter

Zrównoważony pies, chętnie i łatwo poddaje się szkoleniom. Jest elastyczny i bez trudu dostosowuje się do nowych sytuacji czy warunków. Doskonale radzi sobie w zróżnicowanym terenie. Nie przejawia żadnych zachowań agresywnych. Psy rasy Basset Bretoński to czujne, tropiące psy o niespożytej energii. Chętnie eksplorują każdy nowy teren, uwielbiają zabawy w wodzie i treningi. Nawiązują silną więź z opiekunem i bacznie obserwują jego styl życia. Tolerują dzieci i inne psy. Z powodzeniem mogą mieszkać w mieście, pod warunkiem, że zapewni im się energiczne spacery i zabawy. Basset Bretoński kocha też naturę. To doskonały towarzysz aktywnej rodziny.

Pielęgnacja i wychowanie

Uparte, ale podatne na szkolenia psy rasy Basset Bretoński powinny bez większych trudów nauczyć się podstawowych nawyków. Ich myśliwska natura może wpłynąć na rozpraszanie się psa, dlatego ważny jest umiejętne i wczesne szkolenie. Dla pełni szczęścia i zrównoważonego rozwoju psa należy mu zapewnić odpowiednią dawkę ruchu. Kilka krótkich intensywnych spacerów lub jedna długa wędrówka i zabawy każdego dnia są niezbędne. Basset Bretoński, tak jak pozostałe odmiany rasy Basset, jest łakomczuchem. W przeciwieństwie do Basset Hound's czy Basseta Gaskońskiego,
nie ma dużej tendencji do tycia, ale warto dbać o racjonalne żywienie psa. Nawet najlepiej wychowany Basset Bretoński może poczuć zew natury i pogonić za zapachem, dlatego wyprowadzaj go na smyczy i wypuszczaj tylko na ogrodzonej posesji. Ich sierść wymaga regularnego strzyżenia i czesania. Warto skorzystać z pomocy specjalisty od groomingu.

Ciekawostka

Basset Bretoński, oryginalnie z języka francuskiego Basset Fauve de Bretagne, występuje też pod nazwami: Tawny Bretania Basset i Fawn Bretania Basset.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej