Wyszukaj zwierzaka

Biały Owczarek szwajcarski kuzyn owczarka niemieckiego

 

Historia rasy nie jest do końca znana. Uważa się, że pierwsi jej przedstawiciele pojawili się w XIX wieku. W kolejnym stuleciu spopularyzowano rasę w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Natomiast pierwszym uznanym psem był Biały Owczarek szwajcarski- Lobo, który urodził się w 1966 roku. W 1991 roku został uznany za nową rasę na terenie Szwajcarii.

Wygląd

To pies średniego wzrostu, ale silny i dobrze umięśniony o harmonijnej budowie zamkniętej w kształcie prostokąta. Psy osiągają maksymalny wzrost 66 cm, natomiast suki 61 cm. Waga samców nie przekracza 40 kg, natomiast suk 35 kg. Głowa jest mocna i wyrzeźbiona. Oczy przybierają kształt migdałowy i są osadzone nieco skośnie. Mają ciemny kolor. Białe Owczarki szwajcarskie mają gęstą szatę składającą się z włosa pokrywowego.

Umaszczenie tej rasy jest białe. Są spotykane dwa odcienie: śnieżnobiałe lub kremowe, a czasem nawet żółtawe.

Charakter

Wyróżnikiem Białego Owczarka Szwajcarskiego jest pracowitość i odwaga. Ma zrównoważoną osobowość i spokojny temperament. W przeciwieństwie do swojego kuzyna owczarka niemieckiego nie ma predyspozycji do stróżowania, dlatego nie sprawdzi się w roli psa obronnego.

Pielęgnacja i wychowanie

Biały Owczarek Szwajcarski jest chętny do współpracy z człowiekiem. Ważnym aspektem w trakcie ich wychowywania jest odpowiednia socjalizacja szczeniaka, ponieważ zdarzają się osobniki nieufne, co stanowi wadę. Psy nadają się dla początkujących właścicieli, jednak należy pamiętać o zapewnieniu im dostatecznej ilości ruchu, dlatego są najlepszym rozwiązaniem dla osób aktywnych. Pielęgnacja Białego Owczarka Szwajcarskiego nie jest wymagająca. W okresie linienia w zupełności wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu.  

Ciekawostka

O uznanie rasy do FCI wystąpiła Szwajcaria, której psy zawdzięczają swoją nazwę. Jednak w Ameryce stosowana jest nazwa „biały owczarek niemiecki", natomiast w Europie są znane jako „białe owczarki amerykańsko-kanadyjskie."

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej