Wyszukaj zwierzaka

Bearded Collie — potomek rzymskich psów pasterskich

 

Hipotez dotyczących pochodzenia tych psów jest wiele. Przyjęło się, że korzenie rasy sięgają Szkocji, gdzie od początku swojego istnienia była wykorzystywana do zaganiania owiec i stróżowania. Zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, również obecnie, Bearded Collie jest wykorzystywany, jako pies pracujący-w brygadach ratowniczych czy jako asystent policji.

Wygląd

Średniej wielkości pies o solidnej budowie ciała i sylwetce wpisanej w kształt prostokąta. Jest w stanie osiągnąć wzrost do 56 cm i waży od 23 do 27 kg. Suki są mniejsze i mierzą od 51 do 53,5 cm, a ich waga mieści się w przedziale od 20 do 23 kg. Kufa jest mocna, a jej rozmiar odpowiada długości czaszki. Oczy są duże i szeroko rozstawione. Ich kolor koresponduje z umaszczeniem psa. Najczęściej przybiera łupkowo-szarą barwę, często wpadającą w błękit. Biały kolor pojawia się w okolicach grzbietu, głowy oraz ogona. Często można zaobserwować lekkie plamy w okolicach policzków lub po wewnętrznej stronie małżowiny usznej. Cechą charakterystyczną tej rasy jest prosta i długa szata. Włos jest mocny i szorstki, co chroni psa przed ujemnymi temperaturami oraz urazami.

Charakter

Bearded collie ma wszystkie cechy psa stróżującego- jest inteligentny, czujny i oddany właścicielowi. Ma przyjazne i wesołe usposobienie. Nie wykazuje agresji, dlatego doskonale odnajduje się w towarzystwie dzieci. Uwielbia z nimi spędzać czas i chętnie się z nimi bawi

Pielęgnacja i wychowanie

Bearded collie wymaga starannej pielęgnacji. Długa i gęsta sierść musi być regularnie szczotkowana. Ważne jest również, aby zadbać o odpowiednią higienę w okolicach oczu i uszu, gdzie w związku z zachodzącą sierścią, często wdają się infekcje. Psy rasy Bearded Collie nie nadają się do życia w bloku. Przestrzenią idealną dla nich jest dom z dużym ogrodem, gdzie mogą się wybiegać w przerwie między spacerami. To pies zdecydowanie dla osób aktywnych. To rasa chętnie pracująca, dlatego już szczeniaki powinny być odpowiednio szkolone. Suki sprawiają zdecydowanie większe trudności wychowawcze niż psy. Charakterystyczną przypadłością tej rasy jest choroba Addisona. Nie jest to jedyne schorzenie, z jakim borykają się Bearded Collie. Psy często cierpią z powodu problemów ze strony układu urologicznego. Niejednokrotnie zmagają się również z zapaleniem stawów, chorobami skóry i tarczycy, a także nowotworami. Wszystko to sprawia, że średnia długość życia tej rasy wciąż się skraca.

Ciekawostka

Rasę Bearded Collie zamiennie określa się takimi nazwami jak: Beardie, Highland Collie, Hairy Mou ed Collie, Mountain Collie.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej