Wyszukaj zwierzaka

Cane Corso — potomek molosa rzymskiego

Cane Corso to pies, którego masywna budowa ciała od razu rzuca się w oczy. Początki rasy sięgają starożytności, a za konkretne miejsce ich pochodzenia przyjmuje się Półwysep Apeniński i Sycylię. Psy w okresie Imperium Rzymskiego były używane do walk zarówno ze zwierzętami, jak i ludźmi. Doskonale sprawdzały się w roli psów stróżujących. W okresie I i II wojny światowej rasie groziło wyginięcie.

Wygląd

Duży pies o solidnym umięśnieniu. Może osiągać wysokość od 64 do 68 cm wzrostu, natomiast wymiary suk wynoszą od 60 do 64 cm. Samce mogą ważyć od 45 do 50 kg, natomiast przedział wagowy suk jest o 5 kg mniejszy. Czaszka jest płaska z widocznie umiejscowioną na niej bruzdą. Kufa jest mocna i kanciasta oraz znacznie krótsza niż czaszka. Szyja jest silnie umięśniona i ma taką samą długość, co głowa. Uszy są wiszące i mają kształt trójkąta. Umaszczenie najczęściej jest czarne grafitowe lub przybiera rozmaite odcienie szarości. Sierść jest krótka i gładka.

Charakter

Cane Corso ma silny i dominujący charakter. Jest to typowy pies jednego pana, jednak jest zawsze gotów bronić wszystkich członków swojego stada. Nie okazuje agresji bez powodu. Pobudkami do ataku jest dla niego wyłącznie sytuacja stwarzająca zagrożenie dla jego stada. Psy tej rasy są odważne i wytrzymałe. Mają zrównoważoną osobowość i wrodzoną inteligencję. Połączenie siły charakteru i predyspozycji fizycznych sprawia, że Cane Corso są często wykorzystywane, jako psy obronne i policyjne.

Pielęgnacja i wychowanie

Cane Corso z pewnością nie jest rasą dla mało doświadczonych właścicieli. Jego duży temperament i potrzeba dominacji sprawiają, że wymaga on umiejętnego wychowania. Powinno obejmować takie elementy jak socjalizacja i trening posłuszeństwa. Cane Corso uczy się szybko i chętnie, jednak już od szczenięcia przejawia skłonność do dominacji. Większe tendencje wykazują samce aniżeli samice. Psy cieszą się dobrym zdrowiem, jednak podobnie jak w przypadku innych dużych ras istnieje zwiększone ryzyko dysplazji. Ich pielęgnacja jest prosta i obejmuje jedynie regularne szczotkowanie sierści. 

Ciekawostka

Nazwa rasy zgodnie z miejscem jej pochodzenia została zaczerpnięta z języka włoskiego. Wyraz „cane" to w tłumaczeniu - pies, natomiast „corso" to bieg, jednak wyraz należy kojarzyć ze słowek „cortile " oznaczającego podwórze, co tłumacząc w zgodzie z pierwotnym przeznaczeniem rasy, jako „pies stróżujący".

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej