Wyszukaj zwierzaka

Flat Coated Retriever —świetny aporter i troskliwy dogoterapeuta

Jest to jedna z sześciu ras retrieverów. Uważa się, że jest mieszanką Labradora i Golden Retrievera. Na początku swojego istnienia, psy nie cieszyły się uznaniem myśliwych. Z czasem sytuacja się zmieniła i w XIX wieku rasa święciła triumfy podczas prób polowych. Przez krótki okres były najpopularniejszymi psami z rodziny retrieverów w Wielkiej Brytanii. Ich popularność zmalała za sprawą pojawienia się ich kuzynów-Labradorów.

Wygląd

Flat Coated Retriever jest średniej wielkości. Preferowana wysokość psów mieści się w przedziale: 59 - 61, 5 cm, natomiast suk w granicach 56, 5 - 59 cm. Głowa jest długa, a czaszka płaska oraz umiarkowanie szeroka. Oczy są zawsze ciemne, o inteligentnym wyrazie. Szczęki są mocne, ale również długie, dzięki czemu są przystosowane do aportowania upolowanej zwierzyny. Cechą charakterystyczną retrieverów jest płynny i lekki chód. Okrywa włosowa jest gęsta i przylegająca. Występuje również na kończynach i ogonie. Jedynymi dopuszczalnymi kolorami umaszczenia są kolory: czarny lub wątrobiany.

Charakter

Flat Coated Retriever najlepiej czuje się w towarzystwie człowieka, zawsze chce być blisko swojego stada. Jest psem posłusznym i doskonale wyczuwającym nastroje właściciela. Wrażliwy, towarzyski oraz opiekuńczy- te przymiotniki najtrafniej opisują charakter Flat Coated Retriever'a. Jego łagodne usposobienie przyczyniło się, że psy są chętnie stosowane do dogoterapii.

Pielęgnacja i wychowanie

Przedstawiciel tej rasy chętnie uczestniczy w treningach i szkoleniach. Po swoim kuzynie Labradorze odziedziczył chęć do pracy. Jest doskonałym aporterem. Może świetnie sprawdzić się w roli psa tropiącego, jak i dogoterapeuty, co wymaga jednak uczestnictwa w specjalnych kursach przygotowawczych. Zaletą rasy jest łatwa pielęgnacja. Flat Coated Retriever wymaga regularnego szczotkowania sierści. Niestety wszystkie rasy z grupy retrieverów są narażone na szereg nieprzyjemnych przypadłości zdrowotnych. Do najpopularniejszych z nich należą: nowotwory, dysplazje stawów, a także zmiany dermatologiczne. Ważnym elementem życia Flat Coated Retriever'a jest odpowiednio zbilansowana dieta. Należy również zachować przynajmniej, co dwugodzinne przerwy między posiłkami.

Ciekawostka

Psy tej rasy uwielbiają się tarzać, dlatego nie stronią od błota i kałuży. Gdy tylko zobaczą zbiornik wodny, ciężko im się oprzeć pokusie zanurzenia się w wodzie. Uwielbiają pływać, szczególnie jeśli ten rodzaj aktywności jest dodatkowo połączony z aportowaniem.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej