Wyszukaj zwierzaka

Foksterier — energiczny pies o instynkcie łowieckim zapisanym w genach

Współczesny wzorzec Foksteriera to zasługa skrzyżowania dwóch terierów staroangielskich o odmiennym umaszczeniu. Początki rasy sięgają XIX wieku. Już wtedy zauważono olbrzymi potencjał łowiecki drzemiący w rasie. Psy miały za zadanie wypłaszać zwierzęta z nor i brały udział w wielogodzinnych pościgach za zwierzyną wraz z psami gończymi. Obecnie możemy wyróżnić dwie odmiany rasy: krótkowłosą i szorstkowłosą.

Wygląd

Pies o małych rozmiarach, co nie wyklucza jednak posiadania mocnego kośćca. Psy osiągają od 36 do 41 cm wysokości, a ich waga mieści się w przedziale 7-9 kg. Z kolei suki są mniejsze, a ich wzrost mieści się w granicach 33-38 cm, natomiast mogą ważyć od 6 do 8 kg. Ich budowa jest wyważona i proporcjonalna. Górna linia czaski jest płaska i delikatnie pochylona. Cechą charakterystyczną jest mocna żuchwa i wyraźnie zarysowana szczęka. Oczy są małe i zawsze mają ciemny kolor. Charakterystyczne dla Foksteriera jest pełne życia i bystrości spojrzenie. Uwagę zwraca również krótki i pionowo noszony ogon. Włos okrywowy jest zróżnicowany w zależności od odmiany teriera. Sierść Foksterierów krótkowłosych jest gładka i prosta, zwarta z podszerstkiem. W przypadku Foksterierów szorstkowłosych jest ona szorstka i twarda. Najczęściej spotykane jest białe umaszczenie z plamami w różnych odcieniach, najczęściej czarnym lub brązowym.

Charakter

Foksteriery zachowały swój instynkt myśliwski, jednak obecnie pełnią one przede wszystkim funkcję psów do towarzystwa. Są inteligentne, uparte i żywiołowe. Do ich wad zalicza się jednak ponadprzeciętny upór oraz problemy z akceptacją towarzystwa innych psów. Foksterier to pies ciekawy świata, co sprawia, że każdy rodzaj aktywności i zabawy sprawia mu wyjątkową przyjemność.

Pielęgnacja i wychowanie

 

Foksteriery ze względu na dziedziczony po przodkach łowiecki temperament powinny być odpowiednio szkolone. Szczególnie zalecany jest trening posłuszeństwa, który pozwoli okiełznać duży temperament psa. Wskazane jest również oswajanie go z innymi psami już w okresie szczenięcym. Rasa ta potrzebuje dużej ilości ruchu.  Pozwoli to zapobiec występowaniu agresywnych zachowań w przyszłości. Sierść Fokstrerierów wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie użycie gumowej szczotki lub rękawicy ze specjalnymi wypustkami. Okres linienia charakteryzuje się wzmożonym wypadaniem sierści, co sprawia, że dodatkowo następuje również utrata podszerstka.

Ciekawostka

Jednym z psów, które uczestniczyły w legendarnym rejsie Titanicem, był właśnie przedstawiciel rasy Foksterier.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej