Wyszukaj zwierzaka

Hawańczyk — biszon rodem z rejonu Morza Śródziemnego

i

Hawańczyka wyróżnia radosne usposobienie, które czyni go idealnym psem do towarzystwa. Rasa jest potomkiem biszonów.  Przybyły one na Kubę wraz z włoskimi i hiszpańskimi kolonizatorami, kupcami i piratami. Tam szybko zdobyły sympatię miejscowej arystokracji i pełniły funkcję salonowych psów do towarzystwa. Obowiązujący aż do dziś wzorzec rasy został ustalony w XIX wieku. Przez jakiś czas rasa była zagrożona wyginięciem, jednak udało się ją na nowo wskrzesić.

Wygląd

To mały pies posiadający dużą ilość sierści. Psy ważą około 6 kg, natomiast suki z reguły o 1 kg mniej. Tolerowana jest wielkość od 21 do 29 cm. Sylwetka Hawańczyka wpisuje się w prostokąt. Głowa jest osadzona na szyi o średniej długości. Czaszka jest płaska i szeroka, natomiast kufa pozostaje spiczasta. Ma duże, ciemne oczy. Cechą rozpoznawczą tej rasy jest bujna i długa sierść, której długość może dochodzić aż do 18 cm. Niejednokrotnie włos faluje się na końcach. Najczęściej umaszczenie przybiera odcienie jasnego i ciemnego beżu lub havana, czyli koloru brązowo rudych cygar.

Charakter

Hawańczyk to pies żwawy i aktywny, który idealnie czuje się w towarzystwie człowieka. Jednak pozory mylą, ponieważ mimo swoich miniaturowych rozmiarów ma duży temperament i silny charakter. Psy tej rasy są inteligentne, łatwo i szybko uczą się nowych rzeczy. Jest to pies o delikatnej konstrukcji psychicznej, dlatego w jego obecności należy unikać krzyku oraz innych form karcenia.

Pielęgnacja i wychowanie

Hawańczyk to idealny pies dla osób szukających typowego psa do towarzystwa. Jednak nie jest to rasa dla każdego. Jego właściciel powinien być aktywny i pałać miłością do sportu. Hawańczyki lubią ruch i chętnie poznają nowe aktywności fizyczne. Hawańczyk szybko się uczy, jednak w procesie wychowawczym ważna jest odpowiednia motywacja. Hawańczyk niewątpliwie zalicza się do ras wymagających czasochłonnej pielęgnacji.

Ciekawostka

Rasę przed wyginięciem uchroniła Catalina Rasa-kobieta słynąca z oszałamiającej urody (wygrała kilka konkursów piękności), ale również silnej osobowości. Jej ogromną pasją była hodowla rasy, dzięki czemu wzorzec przetrwał nawet w trakcie trudnego okresu dla Kuby.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej