Wyszukaj zwierzaka

Alaskan Malamute  — arktyczny pies zaprzęgowy

Jest to jedna z najstarszych ras psów. Jej nazwa pochodzi od nazwy ludu - Mahlamutes, który zamieszkiwał obszary północnej Alaski. Psy, dzięki swojej masywnej budowie, były przez wieki wykorzystywane do transportowania towarów. Do ich hodowli przystąpiono w 1929 roku, jednak rasa została oficjalnie uznana przez FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) dopiero w 1960 roku.

Wygląd

Pies o zwartej budowie, dobrze umięśniony i grubokościsty o mocno rozwiniętej klatce. Pożądane gabaryty dla samca to 63,5 cm w kłębie i waga 38 kilogramów, natomiast dla samicy to 58,5 cm i waga 34 kilogramów. Kufa jest masywna w porównaniu do powierzchni czaszki. Charakterystyczna dla rasy Alaskan Malamute jest gęsta i gruba szata z twardym i krótkim podszerstkiem. Latem zmniejsza swoją objętość. Maść może przyjmować odcień od jasnej szarości aż po czerń i pośrednie kolory. Charakterystyczna jest biel pojawiająca się w okolicach brzucha, kończyn i głowy. Oczy Alaskan Malamute mają migdałowy kształt i są ukośnie osadzone. Według wzorca rasy powinny mieć brązowy kolor. Niebieskie oczy są wadą dyskwalifikującą.

Charakter

To aktywny i pewny siebie pies. Potrzebuje znaleźć ujście dla swojej energii, dlatego nie nadaje się dla domatorów. Uwielbia sport i gdy codzienna dawka ruchu nie jest zaspokojona, zaczyna wyć i niszczyć rzeczy znajdujące się w domu. Jego inteligencja umożliwia mu szybkie uczenie się. Psy tej rasy pod wpływem monotonnych ćwiczeń łatwo się zniechęcają. Alaskan Malamute ma silny charakter, a jednocześnie chętnie żyje w stadzie i potrzebuje bliskiego kontaktu z rodziną. Jest to pies zrównoważony, łagodny i cierpliwy lubiący dzieci. Rasa wykazuje skłonność do ucieczek, co jest przejawem ich niezależnego charakteru.

Pielęgnacja i wychowanie

Psy tej rasy potrzebują dużo ruchu, dlatego nie nadają się do życia w blokach. Najlepiej odnajdują się w domach, dlatego dobrze, jeśli w pobliżu miejsca zamieszkania znajduje się dużo zieleni i przestrzeni, gdzie będą mogły się wybiegać. Alaskan Malamute to pies chętnie pracujący i może być szkolony na psa zaprzęgowego, co jest zgodne z przeszłością historyczną rasy. To pies o dużej odporności fizycznej, co sprawia, że rzadko ma problemy ze zdrowiem. Pies linieje tylko raz w roku w czasie letnim. Poza okresem utraty sierści wystarczy go szczotkować raz w tygodniu.

Ciekawostka

Malamuty nie tylko są doskonałymi psami zaprzęgowymi, ale uwielbiają również polowania. Instynkt łowiecki budzi się w nich natychmiast po dostrzeżeniu ptactwa.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej