Wyszukaj zwierzaka

Owczarek kataloński — rasa pochodząca od psów tybetańskich

 Owczarek kataloński to rasa pochodząca z Hiszpanii. Jest typowym przykładem psa pasterskiego. To kuzyn owczarka pirenejskiego i portugalskiego. Rasa ta najlepiej spełnia się w roli zaganiacza owiec oraz psa stróżującego. Owczarek kataloński jest samodzielny, bystry oraz uparty, dlatego bez problemu jest w stanie przodować nawet bardzo licznej trzodzie.

Wygląd

Średniej wielkości pies o umięśnionej sylwetce pokrytej obficie sierścią. Jego sylwetka jest wpisana w kształt prostokąta. Może osiągać nawet 55 cm wzrostu. Masywna głowa jest umieszczona na krótkiej, ale muskularnej szyi. Uszy mają trójkątny kształt i są wysoko osadzone. Tułów jest znacznie wydłużony, co nadaje owczarkowi katalońskiego wrażenia psa zwinnego i gibkiego. Włos jest nie tylko gęsty, ale również długi i lekko pofalowany. Pies posiada charakterystyczną grzywkę, która nie przesłania jednak oczu. Wbrew początkowemu wizualnemu wrażeniu, umaszczenie nie jest jednolite, ale stanowi mieszankę różnych odcieni. Zgodnie ze wzorcem rasy są to odcienie następujących kolorów: płowego, szarego i śniadego.

Charakter

Owczarek kataloński w pełni przejawia swoją osobowość w roli przodownika stada. Widoczne są wtedy jego skupienie, czujność i zdolność samoorganizacji. Najlepiej odnajduje się w roli psa aktywnego, który działa zadaniowo, dlatego nie jest to rasa przeznaczona do mieszkania w blokach. Pies najlepiej będzie się czuł na wsi lub obrzeżach miasta- wszędzie tam, gdzie jest dużo przestrzeni. Nie jest to rasa przeznaczona dla „kanapowców", ponieważ każdego dnia potrzebuje dużej dawki ruchu. Owczarek kataloński nie tylko jest doskonałym psem pasterskim, ale może być też wspaniałym towarzyszem rodziny. Jest psem lubiącym kontakt z człowiekiem i odczuwa naturalną potrzebę stworzenia więzi z nim.

Pielęgnacja i wychowanie

Owczarek kataloński nie jest psem, który może być izolowany. Absolutnie nie nadaje się do kojca czy budy. Z natury jest nieufny wobec nieznajomych. Zaleca się jego socjalizację już od szczenięcia. Pies tej rasy traktuje szkolenie, jako czystą przyjemność. Owczarki katalońskie uwielbiają różnego rodzaju aktywności, dlatego dobrym pomysłem na wykorzystanie ich potencjału ruchowego jest uprawianie psich dyscyplin sportowych. Psy należy regularnie poddawać zabiegom pielęgnacyjnym takim, jak co kilkudniowe czesanie. W okresie linienia należy je również poddać kąpieli.

Ciekawostka

         Psy najczęściej są, jako psy pasterskie, natomiast mało, kto wie, że w trakcie hiszpańskiej wojny domowej, przedstawiciele tej rasy pełniły także funkcję łącznika. 

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej