Wyszukaj zwierzaka

Terier irlandzki — wszechstronna rasa prosto z Zielonej Wyspy

 

To rasa zaliczana do grupy terierów, pochodząca z hrabstwa Cork w Irlandii. Zyskała popularność i zaczęła być doceniana w okresie I wojny światowej, kiedy psy dostarczały nieustraszenie meldunki nawet w trudnych warunkach. Pierwszy klub rasy powstał w 1879 roku, kiedy opublikowano również wzorzec rasy. Obecnie rasa, choć rzadka, to posiada liczne grono miłośników, które jest zasługą wszechstronności tego psa.

Wygląd

Średniej wielkości pies o sportowej sylwetce wpisanej w prostokąt. Wygląd głowy jest charakterystyczny – długa, a zarazem wąska o równoległej linii czaszki i kufy, która jest pokryta charakterystyczną brodą. Jego wysokość w kłębie osiąga nawet 45 cm. Przeciętna masa ciała wynosi 12 kg. Oczy są koloru ciemnego. Wyraz spojrzenia terierów irlandzkich zdradza ich żywy temperament. Włos jest twardy i szorstki. Umaszczenie ma jednolity kolor, który może przybierać różne odcienie rudości.

Charakter

Inteligentny i posłuszny, a kiedy trzeba odważny i stanowczy. Te cechy najtrafniej obrazują osobowość teriera. Sympatyczny i rodzinny pies, który jest oddany rodzinie. Wyróżnikiem charakteru Teriera Irlandzkiego jest silny instynkt łowiecki. Psy tej rasy cechuje rzadko spotykana odwaga, otwartość na wyzwania, która niejednokrotnie przeistacza się nawet w zuchwałość.

Pielęgnacja i wychowanie

Teriery irlandzkie to psy wymagające dużej dawki ruchu, dlatego zdecydowanie lepiej odnajdują się w domu aniżeli w bloku. Są psami potrzebującymi uwagi. Źle znoszą samotność. Wymagają wczesnej socjalizacji oraz cierpliwego postępowania w trakcie szkolenia. Zwinność i energia rasy predysponują ją do uprawiania psich sportów. Nie są polecane dla początkujących właścicieli. Podstawą pielęgnacji sierści teriera jest regularne szczotkowanie. Konieczne jest także trymowanie –2- 3 razy w roku.

Ciekawostka

Ze względu na swój temperament i brawurę, Teriery Irlandzkie są nazywane „czerwonymi diabłami”. Chęć polowania zawsze będzie i była nieodłącznym elementem charakteru tej rasy.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej