Wyszukaj zwierzaka

Mastif Pirenejski   wielki pasterski pies górski

Rasa powstała w Hiszpanii, a konkretniej w Aragonii blisko, której znajdowały się Pireneje, co nawiązuje do nazwy psa. Jego pierwotnym zadaniem była ochrona stada przed drapieżnikami i złodziejami. W latach 30-tych XX wieku rasa była zagrożona wyginięciem. Przyczynił się do tego kryzys gospodarczy, co wpłynęło na decyzję o zawieszeniu rasy na 30 lat. W latach 70-tych odtworzeniem rasy zajęła się grupa jej miłośników. Niewiele później powołano także pierwszy klub rasy. Obecnie cieszy się ona dużą popularnością, jednak w Polsce wciąż nie jest bardzo znana.

Wygląd

Mastif Pirenejski  to bardzo duży i muskularny pies. Pomimo swojego ponadprzeciętnego rozmiaru jego sylwetka ma zachowane proporcje, dzięki czemu nie sprawia on wrażenia ociężałego. Pies jest nieco dłuższy niż wyższy. Minimalny wzrost osiągany przez suki to 72 cm, natomiast przez samców to 77 cm. FCI nie ustaliło górnej granicy wysokości. Głowa jest duża i mocna, stop jest łagodnie zaznaczony. Uszy są średniej wielkości i trójkątne, ale też płasko zwisające. Oczy mają migdałowy kształt i orzechowy kolor. Ich wyraz jest inteligentny i przyjazny. Szata Mastifa Pirenejski ego jest gruba i gęsta. Głównym kolorem jest biel, ale dopuszczalne jest występowanie łat o następującym umaszczeniu: piaskowy, beżowy, złoto-żółty, brązowy, szary, srebrny, a także czarny.

Charakter

Mastif Pirenejski  to nie tylko doskonały stróż świadomy swojej siły. Nie jest agresywny i jest przyjacielsko nastawiony wobec ludzi. Jest odważny, ale także zrównoważony i spokojny. To oddany i troskliwy towarzysz rodziny.

Pielęgnacja i wychowanie


Dla kogo Mastif Pirenejski  będzie najodpowiedniejszy? Pies najlepiej będzie czuł się w posesji z ogrodem. Ze względu na swoje potężne gabaryty nie nadaje się do mieszkania. Przestrzeń jest dla niego ważna, a, pomimo że stróżowanie ma we krwi to, warto również pomyśleć o szkoleniu z posłuszeństwa. Jest to pies towarzyski i opiekuńczy i obdarza troską mniejsze zwierzęta domowe, ale też dzieci. Jak, w przypadku każdej rasy, także Mastif Pirenejski  powinien być regularnie czesany. Rasa cieszy się dobrym zdrowiem.

Ciekawostka

Mastif Pirenejski  wbrew swojej potężnej wielkości nie zjada dużych ilości karmy. Porusza się z lekkością, a jego sylwetka jest bardzo harmonijna i nie ma nic wspólnego z ociężałością.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej