Wyszukaj zwierzaka

Norwich Terrier —  kuzyn Norfolk Terriera ze stojącymi uszami

Pochodzi z hrabstwa Norfolk w Wielkiej Brytanii. Powstał w XIX wieku, kiedy pułkownik Vaughan skrzyżował różne rodzaje terrierów: teriery irlandzkie, irish glen of imaal teriery, a także cairn terriery. Niewykluczone są również inne skojarzenia. Norwich Terrier osiągnął szczyt swojej popularności w XIX wieku. Wtedy zwalczał gryzonie na elitarnej uczelni Cambridge. W 1932 roku oficjalnie uznano rasę. Ich stojące uszy bardziej  podobały się sędziom, a co za tym idzie częściej, wygrywały zawody, dlatego uznano za konieczne wyodrębnienie tych dwóch ras. W 1964 roku Norwich Terrier stał się osobną rasą. 

 

Wygląd

To jeden z najmniejszych terierrów. Charakteryzuje go zwarta budowa ciała i solidny kościec. Idealna wysokość psa w kłębie powinna wynosić 25 cm, natomiast wzorcowa waga wynosi 6 kg. Czoło psa jest wyraźnie zaokrąglone, stop powinien być wyraźnie zaznaczony. Kufa jest mocna i jest o około 1/3 krótsza niż mózgoczaszka. Szczęka i żuchwa są mocne. Szata Norwich Terriera jest prosta, twarda, a nawet nieco drutowata i ma gęsty podszerstek. Sierść na szyi i łopatkach jest zazwyczaj dłuższa i bardziej szorstka, a w okresie zimowym tworzy kryzę. Umaszczenie może mieć różne odcienie rudości, a także szpakowate lub czarne podpalane. Białe znaczenia nie są pożądane.

Charakter

Norwich Terrier to wyjątkowo aktywny, bystry i wesoły piesek. Nie tylko uwielbia aktywność fizyczną, ale również zabawy z dziećmi. Jest bardzo inteligentny i przyjacielski.

Pielęgnacja i wychowanie

Norwich Terrier ma duży temperament, dlatego należy zadbać o wczesną socjalizację szczenięcia. Pozwoli go to zdyscyplinować,  a także oswoić z innymi zwierzętami. O ile nie jest agresywny wobec ludzi, o tyle bywa bardzo zaczepny w kontakcie z innymi psami. Jest wesoły, towarzyski i oddany swojej rodzinie. Decydując się na posiadanie Norwich Terriera, trzeba pamiętać o budowaniu i pogłębianiu relacji z psem. Jest to pies czuły, który do szczęścia, potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Skutecznie zwalcza gryzonie. Norwich Terrier wymaga jednak czasochłonnej pielęgnacji. Należy go regularnie trymować i czesać. Niezbędny jest zakup odpowiednich akcesoriów takich jak stalowy grzebień.

Ciekawostka

Problemem zdrowotnym rasy jest epilepsja, z którą zmagają się hodowcy na całym świecie. Często eliminuje się słabsze osobniki. Od paru lat w niektórych krajach prowadzi się badania w kierunku epilepsji.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej