Wyszukaj zwierzaka

Pirenejski Pies górski starożytna rasa psa stróżującego

To bardzo stara rasa określana inaczej mianem dużego psa pirenejskiego. Psy były użytkowane już przez Basków, którzy zamieszkiwali tereny ówczesnych Pirenejów. W XV wieku strzegły też posesji francuskiej arystokracji. W 1675 roku psy otrzymały nawet tytuł Królewskiego Psa Francji, co zmieniło postrzeganie rasy. Popularność Pirenejczyków spadła na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy miłośnicy tych psów postanowili założyć klub rasy, który zajął się znajdowaniem egzemplarzy Pirenejczyków. W czasie I wojny światowej używano ich jako psów pociągowych do transportu dział. W Polsce rasa zalicza się do ras rzadkich i została sprowadzona do naszego kraju dopiero w latach 90-tych XX wieku.

Wygląd

To potężny i mocno zbudowany pies. Psy osiągają wielkość od 70 do 80 cm, a suki od 65 do 75 cm. Głowa jest mocna, a kufa lekko się zwęża. Oczy mają kolor bursztynowo-brązowy i są skośnie osadzone. Uszy są małe i mają trójkątny kształt. Szata Pirenejczyka jest gruba i dwuwarstwowa, może być lekko falowana. Jej kolor powinien być biały, ewentualnie ze znaczeniami w kolorze szarym, rudym lub borsuczym w okolicach głowy, uszu czy podstawy ogona.  

Charakter

Pirenejski Pies górski to olbrzym o czułym usposobieniu. Idealnie sprawdza się w roli stróża, ale także towarzysza rodziny. Jest spokojny i tworzy z człowiekiem głęboką więź.

Pielęgnacja i wychowanie

Pirenejczyk będzie najszczęśliwszy w domu z ogrodem. Nie wiąże się to ze wzmożoną potrzebą ruchu, ale z koniecznością posiadania rozległego terenu do patrolowania. Pies tej rasy może oddawać się tej czynności cały dzień. Nie należy go jednak izolować. Pirenejski pies górski, choć niezbyt wylewny to jednak czuje silną więź z człowiekiem i potrzebę obcowania z nim. Pomimo swojej inteligencji jest mało podatny na szkolenie. Należy pamiętać, że jest to pies niezależny i silny fizycznie, dlatego najlepiej, aby jego właścicielem była osoba konsekwentna i doświadczona. Pies będzie wykonywał polecenia tylko wtedy, gdy ufa swojemu właścicielowi, dlatego konsekwentne budowanie więzi to podstawa. Utrzymanie szaty Pirenejczyka wymaga starannej pielęgnacji zwłaszcza jeśli pies ma być wystawiany.

Ciekawostka

Pirenejski pies górski to bohater książki i filmu „Bella i Sebastian" autorstwa Cécile Aubry. Występuje w nim suczka o imieniu Bella.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej