Wyszukaj zwierzaka

Pudel toy od psów polujących poprzez psy arystokracji aż po oddane psy rodzinne

Pochodzenie rasy nie jest znane, choć najbardziej powszechna jest teoria, że jest to rasa francuska lub niemiecka. Pudel miniaturowy od początku swojego istnienia był psem pracującym. Przede wszystkim był psem aportującym i chętnie szukał trufli. Przodek toya miał białe umaszczenie, co pozwalało na jego szybkie zauważenie, ponieważ trufli szukał głównie nocą. Aż do I połowy XX wieku pudle truflowe stanowiły osobną rasę. Potem skrzyżowano je z małymi pudlami miniaturowymi, co pozwoliło na powstanie współczesnego toya.

 

Wygląd

Pudel toy to miniaturowy piesek o eleganckiej budowie. Jego kufa jest mocna i elegancka. Oczy są osadzone ukośnie, natomiast uszy są długie i zwisające. Pudle toy osiągają wysokość do 28 cm. Ich chód jest lekki i taneczny. Szata jest gęsta i wełnista, a także mocno skręcona. Kolor umaszczenia może być różny, od białego, morelowego, brązowego i srebrnego aż po czarny. 

Charakter

Pudel toy to rasa, którą wyróżnia inteligencja i chęć do współpracy z człowiekiem. Szybko się uczą i zapamiętują nowe komendy. Mają predyspozycje do uprawiania psich sportów takich jak: agility czy zawody posłuszeństwa. Są to psy wrażliwe, czułe i radosne.

Pielęgnacja i wychowanie

Pudel toy to idealna rasa zarówno dla początkujących właścicieli, jak i dla starszych ludzi. Warunkiem jest jednak zapewnienie psu aktywności. Może być to aportowanie czy uczenie sztuczek. Ważne, aby pudel otrzymywał coraz to nowe wyzwania intelektualne. Dodatkowo wzmocni to jego więź z właścicielem. Pudel toy jest pogodny i czuły, jednak często bywa przesadnie zazdrosny, co niejednokrotnie manifestuje nadmiernym szczekaniem. Pudle toy wymagają wielogodzinnej pielęgnacji. Jej podstawą jest regularne czesanie, jednak należy zachować przy tym wyjątkową staranność. Ponadto szczególną uwagę należy przywiązywać do pielęgnacji oczu oraz uszu. Pudle toy to psy cieszące się dobrym zdrowiem, co przekłada się na długie lata życia.

Ciekawostka

Nazwa pudel pochodzi od niemieckiego słowa „pudelin" oznaczającego „chlapanie się w wodzie".

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej