Wyszukaj zwierzaka

Retriever z Nowej Szkocji — pies stworzony do polowania na kaczki

 

Istnieje wiele teorii na temat powstania rasy. Retriever z Nowej Szkocji inaczej nazywany Tollerem pochodzi z prowincji Nowa Szkocja w Kanadzie. Rasa powstała w XIX wieku, a jej pierwotnym zadaniem było polowanie na ptaki wodne, a w tym kaczki. Wzorzec rasy pochodzi z 1945 roku, natomiast FCI uznało ją dopiero w latach 80-tych XX wieku. 

 

Wygląd

Retriever z Nowej Szkocji to najmniejszy z retrieverów. To pies średniej wielkości i dobrze umięśniony. Ma głęboką klatkę piersiową. Pożądana wysokość psa wynosi od 43 do 53 cm, natomiast samice powinny być nieco mniejsze. Waga psa nie powinna przekraczać 25 kg. Dolna granica wynosi natomiast 18 kg. Retriever z Nowej Szkocji ma trójkątne i wysoko osadzone uszy. Jego sierść jest gęsta i ma obfity podszerstek. Barwa sierści ma odcienie koloru czerwonego i pomarańczowego. Pigment nosa i powiek powinien być identyczny z kolorem sierści lub być czarny.

Charakter

Retriever z Nowej Szkocji jest psem inteligentnym i chętnie pracującym. Potrzebuje aktywności do życia, a także kontaktu z człowiekiem. Tollery są wrażliwe i uczuciowe. Są psami wszechstronnymi, które mogą być zarówno idealnymi psami myśliwskimi, sportowcami, ale też oddanymi psami rodzinnymi.

Pielęgnacja i wychowanie

Retriever z Nowej Szkocji nie jest psem dla każdego. Najlepiej, gdy jego właściciel jest osobą aktywną. Ze względu na nadmierną potrzebę ruchu nie nadają się do życia w blokach. Tollery są również często mylone z Golden Retrieverami, ale w przeciwieństwie do nich nie są tak wylewne. Mają przyjazny stosunek do ludzi, jednak są zdystansowane w stosunku do nieznajomych. Są bardzo bystre i ciekawe świata. Chcą wszędzie towarzyszyć człowiekowi, dlatego nie mogą być izolowane czy trzymane w kojcu. Należy pamiętać, że nie są wyłącznie psami do towarzystwa i do prawidłowego funkcjonowania wymagają coraz to nowych wyzwań. Ich potencjał można doskonale wykorzystać w takich dyscyplinach sportowych jak: agility, flyball czy frisbee. Uwielbia urozmaicone innymi aktywnościami spacery. Z powodzeniem będzie nam towarzyszył podczas biegania, jazdy na rowerze czy biegania. Wychowaniu Tollera należy poświęcić dużą ilość czasu, dziennie są to minimum 2 godziny. Dobrze będzie, jeśli pies odbędzie także trening posłuszeństwa. Pielęgnacja tej rasy nie jest wymagająca. Podstawą jest regularne szczotkowanie. Należy pamiętać również o tym, że psy obficie linieją. 

Ciekawostka

Tollery wydają z siebie oryginalny odgłos, który towarzyszy ekscytacji związanej ze zbliżającej się zabawy. Jest to jedyny w swoim rodzaju dźwięk przypominający pisk.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej