Wyszukaj zwierzaka

Rhodesian Ridgeback   pies z pręgą będący potomkiem starożytnego psa Hotentotów

Jest jedną z najstarszych ras o czym, świadczy fakt, że jego pochodzenie sięga czasów starożytnego Egiptu. Hotentoci byli rdzennymi mieszkańcami Afryki Południowej i przyjmuje się, że do Egiptu przybyli prawdopodobnie z Etiopii. Istnieją wzmianki, że towarzyszyły im psy myśliwskie z charakterystyczną pręgą na grzbiecie, co jest wyróżnikiem wyglądu Rhodesianów. Hotentoci wykorzystywali je do polowania na sfory lwów, gepardów i pawianów. Predysponowały je do tego ponadprzeciętna siła fizyczna, a także odporność na trudne warunki atmosferyczne. Obecne Rhodesiany są silniej zbudowane niż ich afrykańscy potomkowie. Niektórzy badacze dopatrują się podobizny Rhodesiana na rysunkach skalnych odnalezionych w Zimbabwe. W 1922 roku doszło do powstania pierwszego klubu rasy.

Wygląd

Rhodesian Ridgeback jest mocnym i muskularnym psem o wyważonych proporcjach, które sprawiają, że jego sylwetka jest proporcjonalna. Jest zwinny, a jego ruchy są pełne harmonii i elegancji. Jego chód opiera się o wydłużony i swobodny krok. Wielkość psów w kłębie mieści się od 63 do 69 cm, natomiast wzrost suk waha się w granicach od 61 do 66 cm. Wzorzec rasy zakłada, że czaszka powinna być długa z wyraźnie zaznaczonym stopem. Kufa jest głęboka i mocna. Oczy są okrągłe, mają inteligentny i żywy wyraz. Ich kolor koresponduje z umaszczeniem. Uszy są średniej wielkości i są wysoko osadzone. Charakterystyczną cechą rasy jest pręga zwana „ridge" od której pochodzi nazwa rasy. Ową pręgę tworzy pas sierści umiejscowiony na grzbiecie, który rośnie w przeciwnym do reszty ciała kierunku. Może mieć maksymalnie do 5 cm szerokości. Pręga musi być wyraźna i symetryczna, ma kształt sztyletu. Jej początek zaczyna się za łopatkami i nie może w tym miejscu przekraczać 1/3 długości pręgi. Przyjmuje kształt symetrycznej korony z dwoma symetrycznymi wicherkami. Następnie wyraźnie zwęża się w kierunku zadu i kończy na wysokości bioder. Pręga ukształtowuje się już w momencie narodzin. Jeśli już na tym etapie jest zbyt krótka to, nie wydłuży się. Brak pręgi lub jej krótka długość jest wyraźną wadą.

Charakter

Rhodesian Ridgeback to silny i pewny siebie pies. Doskonale sprawdza się zarówno w roli stróża, jak i sportowca. Aktywność, wytrzymałość, a także uważność i niezależność to jego najbardziej charakterystyczne cechy charakteru.

Pielęgnacja i wychowanie

Rhodesian Ridgeback jest inteligentnym psem, który łatwo przyswaja nową wiedzę. Podczas jego szkolenia nie należy jednak wymagać od niego całkowitego posłuszeństwa, ponieważ przedstawiciele tej rasy są niezależni i lubią mieć własne zdanie. Wychowanie należy rozpocząć już w okresie szczenięcym. Wówczas należy zadbać o socjalizację psa z innymi zwierzętami, ludźmi i różnymi sytuacjami. Rasa nie nadaje się dla początkujących właścicieli. To najlepszy wybór dla doświadczonych posiadaczy psów, ale też osób prowadzących aktywny tryb życia. Rhodesiany doskonale nadają się do uprawiania psich sportów. Są zrównoważone i nieufne wobec obcych, co predysponuje je do pełnienia funkcji stróża. Ich cechą jest również cierpliwość, dlatego dobrze odnajdują się z dziećmi. Akceptują również inne zwierzęta domowe. Pielęgnacja tej rasy nie jest wymagająca. Regularne szczotkowanie to podstawa. Rhodesiany linieją dwa razy w roku. W tym okresie zaleca się ich codzienne szczotkowanie. Najlepiej wybrać w tym celu gumowe szczotki lub te, które są wykonane z twardego włosia. 

Ciekawostka

Wiele psów tej rasy ma czarny język. Wśród samych Ridgebacków wyróżnia się dwie rasy: Ridgeback rodezyjski, a także rzadziej spotykany Thai Ridgeback (tajski ridgeback).

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej