Wyszukaj zwierzaka

Staffordshire Bull Terrier  rasa powstała z połączenia Bulldogów i Terrierów

Rasa powstała w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. W 1975 roku zarejestrowano pierwszego przedstawiciela tej rasy, natomiast obecny wzorzec pochodzi z 1987 roku. Staffiki, bo tak inaczej się je określa, są jedną z najpopularniejszych ras w Wielkiej Brytanii.

 

Wygląd

Staffordshire Bull Terrier jest średnim psem o muskularnej budowie. W kłębie osiąga wysokość od 35,5 do 40,5 cm w kłębie. Jego waga mieści się w przedziale od 12,7 aż do 17 kg, natomiast w przypadku psów wynosi od 11 do 15,4 kg. Charakterystyczna jest krótka kufa, która stanowi zaledwie 1/3 długości głowy i jest osadzona na muskularnej szyi. Grzbiet jest prosty, a klatka piersiowa jest głęboka. Uszy są półuniesione i mają kształt płatka róży. Na szatę składa się krótki i przylegający włos. Maść może być czarna, płowa, czerwona i pręgowana w każdym odcieniu. Niedozwolone jest czarne podpalane i czekoladowe umaszczenie.

Charakter

Staffiki to psy pewne siebie oraz energiczne o silnej osobowości. Cechuje je odwaga i ciekawość świata. Przedstawiciel tej rasy jest idealnym towarzyszem, będący doskonałym psem towarzyskim. Jest przyjacielski i otwarty. Z pewnością nie nadaje się na psa stróżującego.

Pielęgnacja i wychowanie

Staffordshire Bull Terrier jest inteligentny i pojętny. Chętnie i szybko uczy się nowych rzeczy. Bywa jednak uparty, dlatego wymaga umiejętnego szkolenia, ale też konsekwentnego prowadzenia i odpowiedniej motywacji. Naukę Staffika należy rozpocząć już od najmłodszych lat. Kluczowe znaczenie ma socjalizacja szczenięcia, szczególnie z innymi psami. Jest to rasa nie dla każdego. Właściciel powinien być nie tylko konsekwentny, ale także aktywny i dysponować odpowiednią ilością czasu. Staffordshire Bull Terriery są absorbujące i zawsze chcą być w centrum uwagi, a kiedy czują, że poświęca się im małą jej ilość, przejawiają skłonności do niszczenia rzeczy. Zaletą rasy jest to, że nadają się do życia w bloku, ale są też łatwe w pielęgnacji. Należy jednak zadbać nabycie zestawu odpowiednich akcesoriów takich jak: skórzane obroże czy smycze automatyczne. Zabawki powinny być odpowiednio twarde, ponieważ Staffiki łatwo niszczą rzeczy.

Ciekawostka

Staffik w Wielkiej Brytanii, z której pochodzi, zyskał przydomek „nanny dog”, co oznacza dosłownie-psa nianię. Wynika to z faktu, iż w kontaktach z dziećmi ma wręcz anielską cierpliwość. Nie należy jednak zaniedbywać odpowiedniego wychowania psa, a także edukacji dziecka na temat postępowania z psem.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej