Wyszukaj zwierzaka

Whippet  — urodzony biegacz

Po raz pierwszy rasa pojawiła się na terenach północnej Anglii i południowej Szkocji. Pierwotnie charta angielskiego, bo tak inaczej określa się tę rasę, nazywano „koniem wyścigowym biedoty”. Nic dziwnego, ponieważ Whippet potrafi osiągnąć prędkość aż 65 km/h! Niegdyś jego posiadaczami byli rzemieślnicy i robotnicy pochodzący z niższych klas społecznych.

Wygląd

Wysokość samców w kłębie wynosi od 47 do 51 cm, natomiast suk od 44 do 47 cm. Waga psów nie przekracza 18 kg, natomiast suk 15 kg. Czaszka jest długa i sucha, a stop słabo zaznaczony. Szczęki są silne i mocne. Oczy mają owalny kształt i ciemny kolor. Spojrzenie jest czujne i żywe. Szyja jest długa, ale solidnie umięśniona. Cechą charakterystyczną jest lekko zagięty ku górze ogon. Sierść jest krótka i przylegająca. Maść może przybierać różne kolory i występować w różnych kombinacjach. 

Charakter

Whippet ma łagodne usposobienie, jest wrażliwy i cichy. Chętnie się zaprzyjaźnia z nowo poznanymi osobami. Chart angielski jest mało wymagający, a do szczęścia wystarczy mu sama obecność człowieka. Lubi towarzystwo dzieci i jest dla nich opiekuńczym i czułym towarzyszem.  Toleruje też inne zwierzęta.  

Pielęgnacja i wychowanie

Whippety to psy inteligentne, które łatwo i szybko się uczą. Jednak nie lubią monotonnych ćwiczeń, dlatego trening powinien być różnorodny. Warto pomyśleć o zapisaniu szczeniaka do psiego przedszkola. Charty angielskie z pewnością nie sprawdzą się w roli stróżów. Dużo przedstawicieli tej rasy bierze udział w konkurencji posłuszeństwa czy agility. Whippet najlepiej sprawdzi się w roli wiernego towarzysza i oddanego przyjaciela rodziny. Lubi wylegiwać się na kanapie. Mając charta angielskiego w domu, warto się zakupić miękkie posłanie. Ponadto Whippet nie jest rasą wymagającą, jeśli chodzi o pielęgnację. Krótką szatę wystarczy wyczesać raz w tygodniu gumową szczotką lub rękawicą.

Ciekawostka

W XX wieku psy tej rasy brały udział w dławieniu szczurów i odnosiły sukcesy w tego typu konkursach.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej