Wyszukaj zwierzaka

Field Spaniel

Field Spaniel jest mocno spokrewniony oraz mylony z Cocker Spanielem oraz Angielskim Spring Spanielem. Rasy te zostały podzielone ze względu na rozmiary. Field Spaniel jest mniejszy od Springera, ale większy od Cocker Spaniela. Na podstawie jego niewątpliwej urody można błędnie stwierdzić, że to pies salonowy. Nic bardziej mylnego – jego żywioł to sport, zabawa i praca.

Angielski elegant i dobry myśliwy

Stworzony na potrzeby łowieckie i wystawowe Field Spaniel jest niezwykle dostojnym i sprytnym psem. Kształtowanie tej rasy trwało wiele lat. Ostateczny i ówczesny wygląd oraz charakter psa uzyskano w latach 60 XIX wieku. Psy tej rasy są mało znane, a najwięcej osobników występuje w Stanach Zjednoczonych . Na całym świecie żyje około 4-6 tysięcy przedstawicieli Field Spaniela.

Wygląd

Średniej wielkości psy (od 46 do 50 cm w zależności od płci) o szlachetnym wyglądzie. Cechuje je jedwabista, średniej długości sierść, opadające długie i mocno owłosione uszy, wysoko uniesiona głowa z wyraźnie zaznaczoną potylicą oraz piwne oczy o migdałowym kształcie. Umaszczenia najczęściej czarne, czekoladowe, podpalane lub tzw. wątrobiane.

Charakter

Przyjazne i oddane psy uwielbiające  towarzystwo człowieka. Dobrze tolerują inne zwierzęta, nawet koty i gryzonie, jeżeli się z nimi wychowały. Field Spaniele są doskonałymi tropicielami i aporterami, lubią odkrywcze wędrówki i ruch. Ograniczone do życia w mieszkaniu mogą stać się nerwowe lub przygaszone.  Uwielbiają chłodniejszy klimat i przestrzeń. Akceptują dzieci i mogą być wspaniałymi towarzyszami dla rodzin. Alarmują nadejście gości szczekaniem, jednak nie nadają się na psy stróżujące lub obronne z względu na wrodzoną ufność i łagodność wobec ludzi. Chętnie się uczą i cenią aktywny wypoczynek.

Pielęgnacja i wychowanie

Pieski wymagają profesjonalnego strzyżenia i zdejmowania włosa. Regularne szczotkowanie ograniczy intensywne linienie. Psy tej rasy są bardzo odporne i raczej nie poddają się chorobom. Spotykane u Field Spaniela dolegliwości to głównie problemy z siatkówką oka, dysplazja lub nowotwór (na starość). Pieski chętnie poddają się treningowi, ale dla ich zdrowego rozwoju niezbędna jest odpowiednia, codzienna dawka ćwiczeń. Bieganie, tropienie, aportowanie lub zabawy w wodzie to idealne aktywności dla Field Spaniela.

Ciekawostka

W Polsce mieszka zdobywczyni licznych nagród na międzynarodowych konkursach i wystawach – suczka Field Spaniela  o imieniu Alicja. Według danych z 2013 roku jedyna żeńska przedstawicielka

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej