Wyszukaj zwierzaka

Utonagan pies o wyglądzie wilka o spokojnym i towarzyskim usposobieniu

Rasa powstała pod koniec XX wieku w Wielkiej Brytanii i jest wynikiem krzyżówki 5 ras ratowniczych nieznanego pochodzenia.  Początkowo hodowlą zajmował się Edwin Harrison, który wielokrotnie określał Utonagana jako psa przypominającego swoim wyglądem wilka. 

Wygląd

Utonagan to dobrze umięśniony pies średniego wzrostu. Dzięki szczupłej sylwetce w dużym stopniu przypomina wilka. Psy osiągają wysokość od 66 do 73 cm w kłębie, natomiast suki są mniejsze, a ich wysokość mieści się w przedziale od 60 do 67 cm. Waga psów waha się w granicach od 25 do 50 kg. Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała. Uszy są duże i stojące, mają trójkątny kształt. Oczy są takie same, jak u wilka, tak samo wzrok. Utonagan ma dwuwarstwową, grubą sierść. Umaszczenie również jest identycznego koloru jak u wilka- szare, srebrzysto-szare czy szaro-rude z podpalaniem.  

Charakter

Utonagan to pies żwawy oraz energiczny, a także skory do zabawy. Pomimo, że wygląd rasy jest zbliżony do wilka to jednak charakter, jest w całkowitym stopniu odmienny. To energiczne psy kochające ruch i kontakt z człowiekiem.

Pielęgnacja i wychowanie

Utonagan najlepiej odnajduje się w terenach podmiejskich i preferuje aktywne zabawy w plenerze. Ma doskonałą orientację w terenie. Z powodzeniem może również uczestniczyć w polowaniach. Rasa jest najlepszym wyborem dla osób lubiących ruch i sport. Utonagan  powinien odbywać codziennie przynajmniej półtoragodzinne spacery. Źle tolerują samotność, dlatego potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem. Lubią dzieci, jednak są to silne psy, dlatego należy nadzorować ich zabawę z dziećmi. Są to również psy hałaśliwe, a ich prowadzenie wymaga umiejętnego prowadzenia. Sierść utonaganów jest łatwa w pielęgnacji. Wymaga regularnego szczotkowania, które nie powinno się odbywać częściej niż dwa razy w tygodniu. Linienie jest obfite, dlatego wtedy należy czesać sierść psa każdego dnia.

Ciekawostka

Nazwa rasy pochodzi od imienia znajdującego się w książce "Native American Mitology" Lyn Barraclough, która była jedną z pierwszych hodowców. Imię po raz pierwszy pojawiło się w opowieści Indian Chinook i można je tłumaczyć, jako "Duch wilka".

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej