Wyszukaj zwierzaka

FIŃSKI LAPHUND – pasterz reniferów

Pasterski szpic pochodzący z Laponii był psem pracującym przy stadach reniferów. Obecnie to przede wszystkim uroczy, odważny i mądry pies domowy.

Wygląd

Średni pies o długiej sierści. Charakterystyczna głowa jest zbliżona wyglądem do lisiej. Włos psa gęsto okrywa całe ciało, a szczególnie obficie szyję i ogon. Szpic z Laponii może mieć od 46 do 52 centymetrów wysokości w kłębie i ważyć około 20 kilogramów. W przypadku suk różnica wzrostu wynosi 6 centymetrów. Gęsty płaszcz szpica może mieć umaszczenie czarne podpalane, kremowe, ciemnobrązowe, szare i czarne.

Charakter

Te przyjazne i energiczne psy potrafią szybko przejść o lekkiego kłusa do galopu. Uwielbiają ruch,a długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach uniemożliwiających zabawę i swobodne bieganie może powodować zachowania depresyjne u tej rasy. Jeden energiczny spacer i 30 minutowy trening dziennie zaspokoi potrzeby Fińskiego Laphunda. Pies tej rasy bardzo żywo i zwinnie reaguje na ruch. Ten zew natury psa pasterskiego widać w jego skocznych ruchach i umiłowaniu do szczekania. Lapphundy najbardziej popularne są w swoim ojczystym kraju. Uwielbiane za pogodne usposobienie, łatwość uczenia się i lojalność. Fiński Laphund uwielbia towarzystwo i niechętnie zostaje na długo sam.

Pielęgnacja i wychowanie

Zdrowy rozwój psa zapewni szkolenie, któremu rasa ta chętnie się poddaje. Opiekun nie może zapomnieć o codziennej dawce ruchu w postaci intensywnej zabawy czy treningu oraz spaceru. Lapphundy nie lubią samotności i chętnie towarzyszą swojej rodzinie w codziennym życiu. Tolerują dzieci. Podwójny i majestatyczny płaszcz Fińskiego Laphunda wymaga cotygodniowego czesania, a w okresie linienia – codziennego szczotkowania sierści. Wyhodowany w chłodnym klimacie Lapinkoira, dzięki swojej wyjątkowej sierści może lepiej znosić zarówno ciepłe , jak i zimne dni. Strzyżenie psa może zaburzyć tą właściwość.

Ciekawostka

Fiński Laphund, ze względu na swoje pasterskie przeznaczenie, potrafi wykorzystać swoją czujność, inteligencję i szybkość jako pies tropiący lub ratowniczy.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej