Wyszukaj zwierzaka

Pudel standardowy niegdyś wybitny myśliwy, dziś idealny pies do towarzystwa

Pochodzenie pudli  nie jest znane, natomiast oficjalnie uznano, że ich ojczyzną jest Francja. Istnieją różne wersje dotyczące jego pochodzenia. Jedna z nich zakłada, że są przodkami psów wodnych. Były używane do polowań zarówno w Niemczech, jak i Francji, ale też do aportowania ptactwa. Ciekawostką jest, że tresowane pudle były własnością pucybutów. Ci kazali im sikać na buty przechodniów, dzięki czemu mogli zwiększyć swoje zarobki.

Wygląd

Mianem pudla standardowego określamy jego dużą wersję. Osiąga wielkość od 45 do 60 cm i waży od 18 do 32 kg. Przedstawiciele tej rasy posiadają mocną i nieco krótszą od czaszki kufę. Oczy mają migdałowy kształt i mogą mieć kolor: czarny, ciemnobrązowy lub ciemnobursztynowy.  Szata jest obfita i miękka. Włos jest wełnisty oraz elastyczny, ma tendencje do skręcania się. Maść może być: biała, brązowa, morelowa lub srebrna.

Charakter

Pudel standardowy to pies inteligentny, który jest wierny i oddany człowiekowi. Zgodnie ze swoją przeszłością historyczną ma predyspozycje do uprawiania psich sportów. Ponadto jest zdyscyplinowany i chętny do współpracy.

Pielęgnacja i wychowanie

Pudle z powodzeniem nadają się do mieszkania w blokach. Warunkiem ich posiadania przez początkujących właścicieli jest konsekwencja w ich prowadzeniu. Jest to pies aktywny, dlatego dobrym pomysłem jest szkolenie go w konkretnej dyscyplinie sportowej. Mogą to być: agility, flyball, frisbee czy zawody posłuszeństwa. Ponadto psy tej rasy są doskonałymi pływakami. Pudle są również skutecznymi dogoteraupetami, które wspomagają rehabilitację osób chorych i niepełnosprawnych. Zaletą jest to, że psy tej rasy nie linieją. Pomimo to psa należy regularnie szczotkować, a także strzyc co parę miesięcy.

Ciekawostka

Sposób strzyżenia pudla u niektórych wywołuje śmiech i jest powodem złośliwych komentarzy, jednak fryzura ma swoje uwarunkowania historyczne. Ma im ułatwiać poruszanie się w wodzie, a także chronić poszczególne części ciała przed zimnem. 

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej