Wyszukaj zwierzaka

Jagdterrier . Niemiecki terier myśliwski — pies z pasją do polowania

Jagdterrier, bo tak zamiennie jest określana ta rasa to połączenie Foksteriera oraz innych ras germańskich. Pochodzi z Anglii, jednak jak wskazuje nazwa, został ukształtowany w Niemczech. Jego hodowlę rozpoczęto po I wojnie światowej, a jej celem było stworzenie psa o doskonałych walorach użytkowych. W tym celu kombinację wzmocniono o geny ras myśliwskich z grupy terierów: staroangielskiego szorstkowłosego, a także walijskiego. Po latach eksperymentów wreszcie w 1968 roku Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznała rasę.

Wygląd

Mały pies o zwartej i proporcjonalnej budowie ciała wpisanej w kształt prostokąta. Jego wysokość mieści się w granicach 33-40 cm. Przeciętna waga samców to 10 kg, natomiast samic jest średnio o 2,5 kg mniejsza. Głowa psa jest wydłużona, a kufa jest nieco krótsza od mózgoczaszki. Czaszka jest płaska i posiada słabo zaznaczony stop. Oczy są zawsze ciemne i małe. Ich osadzenie jest głębokie, co jest celowe i spełnia funkcję ochronną przed urazami. Spojrzenie Jagdterriera cechuje bystrość i zdecydowanie. To pies o mocnej budowie, widać to chociażby po muskularnych udach oraz mocnych stawach kolanowych. Okrywa włosowa jest gęsta, prosta i szorstka. Umaszczenie może być czarne, ciemnobrązowe, jednak występują na nim znaczenia w kolorze rudo-złotym. Są one umiejscowione na kufie, piersi, kończynach, a także nad oczami i w okolicach zada.

Charakter

W małym ciele tego psa drzemie prawdziwy instynkt łowiecki. To pies o bardzo silnym charakterze i potrzebie dominacji. Jest nieustraszony i odważny. Często przejawia agresję wobec innych zwierząt. Jego żywiołem jest polowanie oraz stróżowanie. Nie jest to pies do towarzystwa.

Pielęgnacja i wychowanie

Niemiecki terier myśliwski jest to typowy pies jednego pana. Wymaga konsekwentnego prowadzenia, które należy rozpocząć od szczeniaka. Ważnym elementem wychowania jest socjalizacja, ponieważ pies ma tendencje do zachowań agresywnych wobec innych zwierząt. To doskonały pies dla myśliwych oraz bardzo aktywnych osób. Potrzebuje ruchu i aktywności. Działa zadaniowo. Idealnie sprawdza się w roli psa stróżującego, ponieważ nigdy nie spoufala się z nieznajomymi. Jest to pies niewymagający szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, a jego posiadanie nie wiąże się z dużymi kosztami utrzymania.

Ciekawostka

Psy tej rasy są często nazywane „maszynami do polowania". Sprawdzą się w trakcie polowań na takie zwierzęta jak: borsuki, lisy, dziki i ptactwo. Ponadto jest świetnym norowcem i aporterem. Jest bardzo cięty i szybki, co sprawia, że polowanie, w którym bierze udział zawsze kończy się sukcesem.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej