Wyszukaj zwierzaka

Irlandzki spaniel dowodny — idealny pływak i aporter o irlandzkiej krwi

To największy przedstawiciel rodziny spanieli. Już na pierwszy rzut oka wyróżnia go charakterystyczna mocno kręcona sierść. Prawdopodobnie powstał w wyniku skrzyżowania takich ras jak: Pudel, Portugalski pies wodny oraz inne odmiany spanieli. Nie jest to jednak pewne, ponieważ twórca rasy, objął pochodzenie rasy tajemnicą, a żadna dokumentacja na ten temat nie została zachowana.

Wygląd

Największy ze wszystkich spanieli. Charakteryzuje się mocną budową i dużą głową z wyraźnie zaznaczoną kufą. Samiec może mieć pomiędzy 53 a 59 cm i ważyć od 25 do 30 kg, natomiast samica jest o 3 cm niższa i waży od 20 do 26 kg. Ma ciemne i małe oczy o inteligentnym wyrazie. Jasne oczy są wadą. Charakterystycznym elementem budowy jest ogon, często określany mianem „szczurzego". Jest gruby u nasady, natomiast idąc ku końcowi, wyraźnie się zwęża. Rasa posiada bardzo silne kończyny tylne. Sierść tworzą gęste i ścisłe loki o naturalnej oleistości, co ułatwia psu poruszanie się w wodzie. Umaszczenie powinno mieć wątrobiany kolor.

Charakter

Rasa ma przede wszystkim silny instynkt myśliwski zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem-aportowania ptactwa. Ich atutem jest doskonały węch, co sprawia, że często pracują, jako psy tropiące. Irlandzki spaniel dowodny jest psem o radosnym usposobieniu. Bardzo przyjazny wobec bliskich, natomiast wobec obcych pozostaje bardzo nieufny. Lubi towarzystwo dzieci i chętnie spędza czas na zabawach.   

Pielęgnacja i wychowanie

Irlandzki spaniel dowodny jest polecany tylko doświadczonym właścicielom. Bywa niesforny i uparty. Wymaga odpowiedniej socjalizacji i treningu. Jest to pies, który potrzebuje codziennej dawki ruchu. Uwielbia biegać i aportować. Jego pasją jest pływanie, dlatego z pewnością nie przeoczy żadnej okazji, aby oddać się tej aktywności. Jego ułożenie nie jest jednak proste. Przedstawiciele tej rasy wolno dojrzewają. Wykazują entuzjazm do nauki, ale wymagają delikatnego traktowania. Monotonne ćwiczenia i nieodpowiednie podejście właściciela przynosi efekty odwrotne do zamierzonych. Pielęgnacja psa jest wymagająca, co jest zdeterminowane przez charakterystyczny rodzaj sierści, który ma tendencje do filcowania. Ważne jest czesanie psa przynajmniej raz w tygodniu, a także podcinanie sierści raz na dwa miesiące. Do okrywy włosowej psa przyczepiają się różnego typu rośliny i śmieci, dlatego należy starannie ją przejrzeć i oczyścić.

Ciekawostka

Irlandzki spaniel dowodny to jedna z nielicznych ras polecanych alergikom, ponieważ praktycznie nie linieje.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej