Yorkshire Terrier — charakterny pies miniaturowych rozmiarów
Yorkshire Terrier to miniaturowy piesek o lupoidalnym typie budowy. Osiąga wzrost do 25 cm, a waga nie powinna przekraczać 3,5 kg. Głowa jest mała i płaska, a kufa dobrze rozwinięta. Cechą charakterystyczną jest mała szczęka z mocnymi zębami. Oczy są średniej wielkości i ciemnego koloru, natomiast nigdy nie powinny być wyłupiaste. Uszy są małe i trójkątne, przybierają kształt litery V. Yorkshire Terriery, mają idealnie prostą oraz umiarkowanej długości sierść o wyraźnym połysku. Włos opada swobodnie i ma charakterystyczny rozdzielony na boki przedziałek. Maść jest koloru ciemnostalowoniebieskiego, ale nie błękitnoszarego czy srebrnego. Dominanty nie może stanowić kolor brązowy czy płowy, który występuje na klatce piersiowej.
W przypadku Yorka najtrafniejsze jest przytoczenie powiedzenia „pozory mylą". Miniaturowy rozmiar i sympatyczny wygląd nie koresponduje z charakterem psa. To bystre psy obdarzone dużym temperamentem. Mają silny charakter, który odziedziczyły po swoich przodkach tej rasy. Yorki są pogodne i towarzyskie i szybko przywiązują się do właściciela.
W związku z silnym charakterem posiadanym przez Yorki wykazują one tendencje do dominacji. Dlatego psy tej rasy wymagają konsekwentnego prowadzenia. Należy jednak pamiętać, żeby wystrzegać się krzyku, ponieważ z drugiej strony są to psy delikatne. Wychowanie Yorka ma istotny wpływ, ponieważ psy tej rasy nie boją się większych psów i niejednokrotnie manifestują brak respektu wobec nich poprzez zaczepianie oraz uciążliwe szczekanie. Źle wychowane mogą stać się bojaźliwe i nadmiernie nerwowe. Yorkshire Terriery to żywiołowe psy, dlatego należy zapewnić im odpowiednie aktywności. Chętnie uczą się sztuczek oraz uprawiają psie sporty. Pielęgnacja Yorka jest kosztowna i najlepiej powierzyć ją profesjonalnym groomerom. Składa się na nią mycie strzyżenie i czesanie. Psy wystawowe wymagają użycia papilotów. Właściciele Yorków przeznaczają dużą część budżetu na specjalne akcesoria -smycze, grzebienie, a także ubranka oraz ozdoby.
Wybarwianie tej rasy przebiega stopniowo. Najczęściej rozpoczyna się po 7-8 tygodniach. Jeśli pies do roku nie wybarwia się odpowiednio to, oznacza duże prawdopodobieństwo, że nie wybarwi się nigdy.