Wyszukaj zwierzaka

Norweski Elkhound —  pies używany do polowań na łosie

 

Już sama nazwa wskazuje na kraj pochodzenia rasy. Rzeczywiście Norwegowie często określają te psy swoim skarbem narodowym. Ponadto Elkhoundy podlegają próbom pracy w Norwegii, Szwecji i Finlandii. Nazwa rasy pochodzi od dwóch słów, gdzie  „elk" oznacza łosia, a „hund" psa. Przodkowie Elkhounda byli oddanymi towarzyszami Wikingów. Pełniły także funkcję stróżów skandynawskich gospodarstw chłopskich. Jednak, jak sugeruje sama nazwa, polowały na łosie, ale także inne dzikie zwierzęta takie jak: niedźwiedzie, renifery i wilki. Rasa została oficjalnie zarejestrowana 3 kwietnia 1963 roku.

 

Wygląd

To typowy szpic, którego sylwetka ma zbliżony kształt do kwadratu. Ma umięśnione barki, mocną szyję i silny ogon, który jest zakręcony do góry. Zwarta budowa ciała umożliwia mu szybkie i zwinne poruszanie się. Psy osiągają wielkość około 52 cm, a ich masa ciała wynosi około 25 kg, natomiast suki mają około 49 cm i ważą 22 kg. Szata Elkhoundów jest gęsta, dzięki czemu psy są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Podszerstek jest miękki i wełnisty. Umaszczenie występuje w różnych odcieniach szarości. Są także Elkhoundy czarne. Dopuszcza się białe znaczenia na nogach.

Charakter

Norweski Elkhound jest energicznym i sympatycznym psem. Świetnie dogaduje się z ludźmi i lubi dzieci. Nie jest to typ psa obronnego, jednak jego długa historia sprawia, że jest doskonałym psem stróżującym. W Skandynawii psy są wciąż wykorzystywane do polowań na łosie i niedźwiedzie. Jest to doskonały dowód potwierdzający ich odwagę i wrodzone predyspozycje.

Pielęgnacja i wychowanie

Norweski Elkhound jest spokojnym, a czasem wręcz flegmatycznym psem. Nie oznacza to jednak, że nie jest aktywny. Wręcz przeciwnie wymaga dużej ilości ruchu, dlatego nie nadaje się do życia w blokach. To wytrzymały i pracowity pies, które jest w stanie przez kilka godzin tropić zwierzynę. Elkhound jest bardzo otwarty na pracę z człowiekiem, jednak z drugiej strony należy pamiętać, że jest to pies pierwotny. Jego instynkt wyzwala w nim skłonności do niezależności, dlatego może być oporny na szkolenie. Szata Elkhounda jest łatwa do utrzymania w czystości. Ważne jest jednak regularne szczotkowanie. Należy również pamiętać, że pies dwa razy do roku obficie linieje. Ma też skłonności do tycia. 

Ciekawostka

Norweski Elkhound jest również nazywany srebrnym wikingiem. Po pierwsze ze względu na swoje umaszczenie, a po drugie przez fakt, że był nieodłącznym towarzyszem Wikingów.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej