Wyszukaj zwierzaka

Buldog amerykański — pies o korzeniach brytyjskich

Nazwa rasy wskazuje na amerykańskie pochodzenie, jednak w rzeczywistości powstała na terenach Wielkiej Brytanii. Właśnie stamtąd psy zostały przetransportowane w XIX wieku przez brytyjskich imigrantów do Stanów Zjednoczonych. Wówczas buldogi amerykańskie doskonale sprawdzały się, jako rasa użytkowa i chętnie pracowały na farmach. W trakcie II wojny światowej psom groziło wyginięcie. Na szczęście, dzięki wysiłkom dwóch weteranów rasy udało się na nowo ją przywrócić.

Wygląd

Buldogi amerykańskie charakteryzuje silna i mocna budowa oraz krępa sylwetka. Samiec może osiągać od 58 aż do 71 cm wzrostu i ważyć od 41 aż do 68kg. Suka powinna ważyć od 32 do 59 kilogramów. Na pierwszy rzut oka rzucają się masywne szczęki psa. Głowa jest szeroka i sprawia wrażenie kwadratowej, co jest zasługą rozwiniętych mięśni policzkowych. Kolejnym wyróżnikiem wyglądu jest bruzda skórna znajdująca się pomiędzy oczami. Uszy są skierowane ku przodowi i mają kształt płatka róży. Mogą przybierać różne kolory. To samo dotyczy kwestii umaszczenia. Może być jednolite, a także urozmaicone plamami lub pręgami w czarnym, brązowym lub płowym odcieniu. Wzorzec rasy nie dopuszcza natomiast niebieskiej barwy.

Charakter

Buldog amerykański to pies o silnym i dominującym charakterze. To czyni go doskonałym psem stróżującym i obronnym. Jest aktywny i energiczny. Kocha towarzystwo człowieka. Łatwo tworzy z nim emocjonalną więź. Odpowiednie wychowanie sprawi, że psy będą w stanie otoczyć opieką dzieci.

Pielęgnacja i wychowanie

Istotnym czynnikiem w przypadku wychowania tej rasy jest odpowiednie szkolenie, które należy rozpocząć, jak najwcześniej. Psy należy uspołeczniać i stopniowo przyzwyczajać do towarzystwa innych psów, co stłumi ich naturalną chęć do dominacji, a także zmniejszy ryzyko występowania agresywnych zachowań w przyszłości. Jest to rasa niewymagająca szczególnej pielęgnacji, co nie oznacza jednak rezygnacji z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, czyli czesania sierści i szczotkowania zębów.

Ciekawostka

Psy już od XIX wieku wykorzystywano do walk psów, a nawet szczuto nimi większe zwierzęta takie jak byki czy niedźwiedzie. 

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej