Wyszukaj zwierzaka

Basset Gaskoński (fr. Basset Bleu de Gascogne)

Basset Gaskoński to francuski kuzyn Basset Hound'a. Pies ma podobną budowę do angielskiego krewniaka i należy do jednej z kilku odmian pochodzących z Francji Bassetów. W języku angielskim rasa nazywa się Blue Gascony Basset.

Basset Gaskoński czy oryginalnie Basset Bleu de Gascogne to pies z ukrytymi pokładami energii

Basset Gaskoński, mimo ciężkiej budowy, podobnie jak Basset Hound uwielbia piesze wędrówki i odkrywanie nowych miejsc. Ten francuski pies będzie ze szczenięcą ciekawością i odwagą psa myśliwego towarzyszył człowiekowi w polowaniach oraz brał ,udział w aktywnościach dla psów jak np. tropienie.

Wygląd

Basset Gaskoński to średniej wielkości pies na masywnych łapach. Charakterystyczna kufa jest długa i pokryta obfitymi faflami. Długie aksamitne uszy zwisają luźno i są osadzone poniżej linii oczu. Wysokość psa może sięgać 36 centymetrów, a prawidłowa waga mieści się w granicach 16-18 kilogramów. Basset Bleu de Gascogne ma nieco lżejszą budowę od Basset Hound a oraz dłuższe nogi. Wyróżnia go również umaszczenie. Francuski Basset Gaskoński cechuje się niepowtarzalnym umaszczeniem. Połączenie czerni i bieli na jego płaszczu daje złudzenie niebieskiej poświaty. Stanowi to wyjaśnienie słowa 'bleu" w jego nazwie. Biało – czarną, mieszaną sierść może zdobić czarna łata na grzebiecie. Basset Gaskoński Ma również brązowe i białe znaczenia na głowie, łapach i szyi.

Charakter

Przyjazny, aktywny i temperamenty pies uwielbia swoich właścicieli i dostosowuje się do ich rytmu życia. Nie lubi jednak przebywać sam. Chętnie towarzyszy w zabawie dzieciom,które zna. Źle znosi dłuższe okresy samotności, zwłaszcza w mieszkaniu. Wędrówki to jego żywioł! W odróżnieniu od Basset Hound'a, który także uwielbia eksplorować otoczenie i poznawać nowe miejsca, ten francuski pies wykazuje jeszcze więcej sił i energii do różnych aktywności.

Pielęgnacja i wychowanie

Basset Gaskoński nie wymaga wiele, poza miłością i odpowiedzialnością. Więc właściciel takiego psa powinien od wczesno – szczenięcego wieku zadbać o trening podstawowych nawyków i zachowań oraz socjalizację Basseta. Ważne jest także nie rozpieszczanie psa przy pomocy jedzenia. Basset Gaskoński, tak jak i pozostałe odmiany rasy Basset, ma skłonność do szybkiego przybierania na wadze i otyłości. Pies powinien mieć dostęp do ogrodzonego podwórka i codzienne wyzwania w postaci spacerów i zabaw tropiących. Pies tej rasy wymaga regularnego szczotkowania w celu usunięcia martwego włosa i minimalizacji linienia oraz pielęgnacji uszu.

Ciekawostka

Oryginalna rasa Basseta Gaskońskiego powstała w XVII wieku, ale ostatnie osobniki wymarły w roku 1911. Z czasem odtworzono rasę na najbardziej możliwe podobieństwo do oryginalnej.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej