Wyszukaj zwierzaka

Affenpinscher – Pinczer Małpi

 

Niewielki, energiczny i lojalny Affenpinscher, choć pochodzi z rodziny pinczerów, jest typowym  domowym, idealnym do towarzystwa, posłusznym i wiernym swojemu panu psem. Spokrewniony i niejednokrotnie mylony z Gryfonikiem Belgijskim. Rasę tę kształtowano w celu utrzymania wszelkich gryzoni z dala od niemieckich gospodarstw. Jednak z biegiem lat straciło to na znaczeniu. Ufność, czujność i urok Pinczera Małpiego sprawił, że psy tej rasy chętnie wprowadzano do rodziny, jako pupila i stróża domowego ogniska. Pieski największą popularnością cieszą się w Ameryce Północnej i w Europie. Z dumą prezentowane są na wystawach.

Niewielki, charyzmatyczny pies o małpim pysku

Nazwa tych niewielkich terrierów wywodzi się z połączenia niemieckich słów 'affe' (małpa) i 'pinscher'(terrier), nawiązuje do małpiego wyrazu pyska psa.

Wygląd

Małpi, płaski pysk z charakterystycznymi wąsami, brodą i krzaczastymi brwiami, składającymi się na sztywną aureolę z włosa okalającą pysk. Wielkość w kłębie Affenpinschera wynosi od 23 do 29 centymetrów, a optymalna waga psa mieści się w granicach od 3 do 5 kilogramów. Affenpinschery dumnie i prosto trzymają głowę, mają błyszczące, okrągłe i ciemne oczy o uprzejmym i ciekawym spojrzeniu. Nos zadarty do góry, wysunięty lekko nad dolną wargę sprawia, że pies wygląda jakby cały czas "był na posterunku". Szorstka sierść Affenpinschera jest podszyta gęstym podszerstkiem. Najczęściej spotykane umaszczenie to czarne, ale dopuszczone są także odmiany podpalane, szare, rude i srebrne. Kudłaty, ale schludny włos optycznie dodaje masy drobnej posturze psa. Średniej długości ogon, zwykle jest lekko zakręcony do góry, skierowany w stronę grzbietu.

Charakter

Jak najlepiej opisać Affenpinschera jednym zdaniem? Stwierdzenia "silny charakter w niewielkim ciele" lub przysłowiowa "cicha woda brzegi rwie" doskonale oddają osobowość tego psa. Affenpinscher jest lojalnym towarzyszem rodziny oraz podróży, ponieważ łatwo dostosowuje się do nowego środowiska. Z natury poważny, nie toleruje dużej ilości wygłupów i nie lubi być tematem do żartów. Może czuć się zagrożony wśród spontanicznych i często nachalnych małych dzieci. Sprowokowany nie zawaha się ugryźć malucha. Pinczery Małpie są bardzo czujne i idealnie strzegą swojego terytorium. Są energiczne, lubią różnorodność aktywności i swobodną przestrzeń. Chętnie i szybko się uczą. Z dystansem podchodzą do obcych, wyraźnie zaznaczając swoje granice. Wymagają cierpliwego i konsekwentnego opiekuna, który zadba o ich socjalizację z ludźmi i innymi psami. Wychowywanie psa na jasnych zasadach pozwoli mu wyrosnąć na zrównoważonego przyjaciela rodziny, który w pełni wykorzystuje swój potencjał.

Warto wiedzieć: dla Affenpinschera każdy powód jest dobry, żeby...poszczekać :-)

Pielęgnacja i wychowanie

Ujarzmienie silnej natury Affenpinschera i jednoczesne wydobycie pełni jego zalet wymaga regularnych ćwiczeń, konsekwencji i uwagi od opiekuna. Pies nie oczekuje nieustannej opieki i zabaw, ale nie powinien być pozostawiony sam sobie. Regularne zabawy i treningi oraz socjalizacja Affenpinschera od szczeniaka zaprocentuje w przyszłości, zarówno dla psa, jak i właściciela.

Specyficzny i szorstki płaszcz psa wymaga umiejętnej pielęgnacji. Affenpinschery nie lubią i nie potrzebują częstych kąpieli, jednak ich sierść powinna być często szczotkowana. Warto czesać psa przynajmniej 2 razy w tygodniu szczotką z miękkim włosiem, a następnie metalowym grzebieniem. Kilka razy w roku, a minimum 2 (na wiosnę i przed zimą) warto skorzystać z usług groomingu, gdzie specjaliści nie tylko właściwie wypielęgnują sierść psa (poprzez m.in trymerowanie), ale także ocenią stan zdrowia jego skóry, sierści i pazurów. Zimą, Pinczery Małpie preferują krótkie spacery, mogą marznąć i szukać ciepłego miejsca do wypoczynku.

Dla swojego Affenpinschera lepiej wybrać szelki zamiast obroży, ponieważ tradycyjna opaska wokół szyi może powodować problemy z tchawicą. Pamiętajmy, że to jedna z najmniejszych psich ras.

Ciekawostka

W czasie II wojny światowej ilość psów tej rasy drastycznie zmalała. Potem hodowcy krzyżowali osobniki Affenpinschera z Gryfonikiem Belgijskim co nieznacznie wpłynęło na współczesny wygląd i podobieństwo ras.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej