Wyszukaj zwierzaka

Springer spaniel angielski — najstarsza rasa psów myśliwskich

Wszechstronny pies należący do sekcji płochaczy. Pierwszy człon nazwy pochodzi od angielskiego czasownika „spring", które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „płoszyć", co ma związek z odganianym przez nie ptactwem. Ta odmiana, podobnie, jak inni reprezentanci rodziny spanielowatych pochodzą od psów przybyłych z plemionami Celtów z Wielkiej Brytanii na Wyspy Iberyjskie. Początkowo rasa była określana mianem Norfolk spanieli i  nawiązywała do nazwy  hrabstwa, w którym zamieszkiwały psy.

Wygląd

Średniej wielkości, mocno zbudowany pies. Jest najwyższym ze wszystkich spanieli. Psy osiągają w kłębie do 48 do 54 cm, natomiast wielkość suk mieści się w przedziale od 45 do 51 cm. Jego sylwetka, jak w przypadku innych psów tej grupy wpisuje się w kształt prostokąta. Głowa jest szeroka i ma wyraźnie zaznaczony stop. Klatka piersiowa jest dobrze rozwinięta. Ogon jest noszony nisko i nigdy nie powinien się znajdować powyżej linii grzbietu. Sierść jest gładka i gęsta, co zapewnia skuteczną ochronę psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najczęściej spotykanymi kolorami umaszczenia są odcienie: wątrobiano-biały, trójbarwny, biało-czarny i biało-brązowy.

Charakter

Springer spaniel angielski to pies obdarzony wyjątkową inteligencją. Cechuje go silna pasja do aportowania oraz zamiłowanie do ruchu i wszelkiego rodzaju aktywności. Przedstawiciele tej rasy chętnie i szybko się uczą. Doskonale sprawdzają się, jako psy myśliwskie i policyjne. Mają zrównoważoną osobowość i są posłuszne swojemu właścicielowi.

Pielęgnacja i wychowanie

Springer spaniel angielski posiada żywy temperament, dzięki któremu odczuwa wzmożoną potrzebę ruchu i aportowanie, również z wody. Nadmierna aktywność sprawia, że pies nie nadaje się do życia w bloku. Ponadto Springer spaniel angielski ma silny instynkt łowiecki, co sprawia, że natychmiast rzuca się w pogoń za napotkanym ptakiem czy zwierzyną. W celu okiełznania psa należy zadbać o jego szkolenie już od szczeniaka. Szczególną rolę w przypadku tej rasy odgrywa trening posłuszeństwa. Często zdarza się, że psy ignorują komendy wydawane przez właściciela. Springer spaniel angielski wymaga starannej pielęgnacji. Należy go regularnie szczotkować oraz czyścić uszy, ponieważ rasa wykazuje skłonności do stanów zapalnych w tych okolicach. Inną przypadłością, która często dotyka tę rasę, są dysplazja i choroby oczu.

Ciekawostka

Springer spaniele wyróżnia wszechstronność. Doskonale sprawdzają się zarówno w roli psów pracujących, jak i towarzyszy rodziny. Ponadto wykazują predyspozycje do uprawiania psich sportów.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej