Wyszukaj zwierzaka

Deerhound — chart szkocki

W dosłownym tłumaczeniu nazwę rasy należy tłumaczyć, jako „pies na jelenie". Jest to jedna z najstarszych ras, która przez wieki była wykorzystywana do polowań na zwierzynę. Rasa wywodzi się ze Szkocji i jest kuzynem Wilczarza irlandzkiego, z którą bywa często mylona. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ wielu kynologów uważa, że obydwie rasy mają wspólnego przodka.

Wygląd

Duży pies o smukłej sylwetce, która sugeruje zwinność i szybkość. Rasa zalicza się do X grupy FCI, w której znajdują się charty szorstkowłose. Nieakceptowana jest szata wełnista. Psy osiągają wzrost, co najmniej 76 cm, natomiast suki 71 cm. Zwinność odzwierciedla charakterystyczna budowa-długa głowa i płaska czaszka, która zwęża się w kierunku nosa. Długa szyja optycznie wysmukla całą sylwetkę. Charakterystyczny dla Deerhound'a jest orli kształt nosa. Jego oczy są zawsze ciemne, a jego spojrzenie-pobłażliwe. Uszy są wysoko osadzone. Pożądaną cechą są proste, a zarazem szerokie ramiona i łokcie. Sierść jest szorstka i ma długość około 10 cm. Jest wyraźnie dłuższa w okolicach głowy, brzucha i klatki piersiowej. Umaszczenie może być szarobłękitne, a także w jasnym lub pręgowanym odcieniu szarości. Czasem pojawiają się również białe znaczenia-szczególnie w okolicy palców i na zakończeniu ogona.

Charakter

Niegdyś niezastąpiony łowca jeleni, dziś łagodny i towarzyski pies rodzinny. Deerhound jest wrażliwy i ma przyjazne usposobienie. Cechuje go niewątpliwa inteligencja i pozytywne nastawienie do ludzi. Rasa jest łatwa do ułożenia i bez problemu dogaduje się z dziećmi. Ze względu na myśliwską przeszłość, należy pamiętać, że Deerhound nie zatracił w pełni instynktu myśliwskiego.

Pielęgnacja i wychowanie

Chart nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy go jedynie regularnie wyczesywać i poddawać sporadycznym kąpielom. Zdecydowanie nie jest to pies przeznaczony do życia w blokach. Potrzebuje ponadprzeciętnej dawki ruchu. Uwielbia przestrzeń i aktywność. Rasa cieszy się dobrym zdrowiem, pomimo to jednym z najczęstszych schorzeń, które dotyka tę rasę, jest rak kości. Ponadto, Deerhound, jak wszystkie duże psy, są obarczone wysokim ryzykiem występowania skrętu żołądka, dlatego należy umiejętnie dobierać wielkość porcji i częstotliwość posiłków. Szkolenie charta może przebiegać wolniej niż, ma to miejsce w przypadku innych ras. Kluczowym aspektem jest odpowiednie podejście- Deerhound'a nie można zmuszać do wykonywania poleceń, ponieważ wyłącznie go to zniechęci. To rasa, która lubi mieć swoje zdanie, poprzez co czasem stawia opór w trakcie nauki.

Ciekawostka

Deerhound to jedna z tych ras, która w XIX wieku przyczyniła się do odtworzenia rasy-Wilczarza irlandzkiego.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej