Wyszukaj zwierzaka

Beagle — rasa angielska o starożytnych korzeniach

Historia rasy nie jest dokładnie znana. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą ze starożytnej Grecji i przewijają się w różnych okresach literatury.  Nie ulega wątpliwości, że w XIX wieku psy tej rasy zostały przetransportowane do Francji, gdzie miały pomagać w polowaniach na zające. Beagle szybko zdobył uznanie wśród szlachty i arystokracji, stając się niezastąpionymi kompanem w trakcie polowań. Wielką entuzjastką rasy była królowa Elżbieta I.

 

Wygląd

Typ budowy Beagle'a określamy, jako brakoidalny. Jego sylwetka jest mocna i umięśniona, ale nie ciężka. Jego wysokość wynosi od 30 do 40 cm. Nie ma konkretnych standardów wagowych dla tej rasy, ale przyjmuje się z reguły psy, ważą około 17 kg. Charakterystycznym elementem budowy jest mocna kufa i długie, zaokrąglone, opadające uszy. Oczy są ciemnego koloru i mają przyjazny wyraz. Szata jest krótka i gęsta, co ma za zadanie chronić psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Maść najlepiej, gdy jest trójkolorowa: czarno-biało-ruda. Końcówka ogona musi być zawsze biała. 

Charakter

Beagle cechuje wrodzona inteligencja i spryt. Beagle zalicza się do grupy psów gończych. Jest zwinny i wytrzymały. To istny wulkan energii, który potrzebuje sporej ilości ruchu. Pies wymaga poświęcenia uwagi. Zawadiacka natura psa sprawia, że ciężko o nudę w jego towarzystwie. Cechuje go pogodne i zrównoważone usposobienie, co sprawia, że coraz częściej jest wybierany, jako pies rodzinny.

Pielęgnacja i wychowanie

Kontakt z właścicielem jest dla niego bardzo ważny, dlatego nie jest to odpowiednia rasa dla osób, które spędzają długie godziny poza domem. Beagle ma duży temperament, który jest zdeterminowany przez instynkt myśliwski, co sprawia, że idealnie poluje na każdego rodzaju zwierzynę. Podczas szkolenia ważna jest cierpliwość, łagodność i urozmaicony zestaw ćwiczeń, ponieważ psy tej rasy szybko się nudzą. Warto już od szczeniaka wykształcić w nim odpowiednie nawyki, ponieważ upór leży w naturze tej rasy. Beagle cieszą się dobrym zdrowiem, jednak ich problemem jest nadmierny apetyt. W tym celu należy zadbać o odpowiednią dietę psa i dostarczenie mu witaminowych przekąsek, aby zmniejszyć towarzyszącą mu chęć podjadania. Trzeba również pamiętać o regularnej pielęgnacji. Psy powinny być szczotkowane przynajmniej raz w tygodniu. 

Ciekawostka

Pochodzenie nazwy rasy podobnie, jak jej historia nie jest dokładne znana, a zdania w tej kwestii są wciąż podzielone. Niektórzy badacze twierdzą, że pochodzi od wyrazu „beag" -mały lub od francuskiego „beaquele”, co oznacza gardłowe wycie.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej